ΑΕΚ- Βόλος 3-0: «Καθάρισε» το παιχνίδι με «διπλό» Λιβάι Γκαρσία

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε του αρκετά αξιόμαχου στο πρώτο μέρος Βόλου με 3-0 και αναρριχήθηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση της Super League. Σκόραρε και μάλιστα δις για τέταρτο συνεχόμενο ματς ο Λιβάι Γκαρσία.

Η ΑΕΚ νίκησε το Βόλο στην ΟΠΑΠ Arena με 3-0 για την 16η στροφή της Super League και σκαρφάλωσε έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση. Τα γκολ της «Ένωσης» πέτυχαν οι Λιβάι Γκαρσία( 32′ και 51′) και ο Νόρντιν Άμπραμπατ στο 73ο λεπτό.

Το ματς στο ξεκίνημά του ήταν αρκετά ανοιχτό με την μπάλα να είναι πότε στη μία και πότε στην άλλη περιοχή, με την ΑΕΚ να απειλεί κυρίως πλαγιοκοπώντας με τις συνεργασίες των Ρότα και Ελίασον από τη μία και του Πήλιου με τον Γκατσίνοβιτς από την άλλη πλευρά.

Η ΑΕΚ ζορίστηκε στο πρώτο μέρος με την αρκετά επιθετική νοοτροπία του Βόλου, όμως κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της ομάδας της Μαγνησίας με μια εξαιρετικής ευφυΐας κάθετη πάσα του Γκατσίνοβιτς στον Λιβάϊ Γκαρσία, ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά και έκανε το 1-0 για τον «Δικέφαλο» στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Βόλος έχασε τεράστια ευκαιρία στο 43ο λεπτό με το Ντέλετιτς να σουτάρει με το αριστερό με τον Στάνκοβιτς όμως να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η «Ένωση», βρήκε σύντομα το δεύτερο γκολ που έψαχνε για να απλοποιήσει εν πολλοίς την υπόθεση νίκη, με τον Λιβάι Γκαρσία να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στο ματς (5ο συνολικά στη σεζόν), έπειτα από εκτέλεση πέναλτι στο 51ο λεπτό. Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Τσούμπερ στο 60ο και τον Γκατσίνοβιτς στο 62ο λεπτό, όμως νικήθηκε από τον γκολκίπερ του Βόλου.

Η ΑΕΚ τριπλασίασε τα τέρματά της στο 73ο λεπτό με τον Νόρντιν Άμραμπατ, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι λίγα λεπτά νωρίτερα, νίκησε τον Κόστιτς και έγραψε το 3-0 της ομάδας του, απέναντι στους Θεσσαλούς. Αυτός έμελλε να είναι και ο επίλογος του ματς με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν στους 35 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τον Ολυμπιακό, τον οποίο αντιμετωπίζει στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, την ερχόμενη αγωνιστική.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα (75′ Πισάρο), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Σιμάνσκι (75′ Γιόνσον), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον (63′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (63′ Μάνταλος), Γκαρσία (75′ Πόνσε).

Βόλος: Κόστιτς, Τάχατος, Ασλανίδης, Σιέλης, Μύγας (70′ Λούνα), Άλχο (39′ λ. τρ. Κίτσος), Τρουιγέ, Κόμπα (70′ Μπερτόγλιο), Ντέλετιτς, Γκαρσία (70′ Μεταξάς), Μωραΐτης.