Γιώργος Χελάκης: Έκανε τη χειρότερη εμφάνισή του στο φετινό πρωτάθλημα

Ο Καρβαλιάλ τα έκανε τόσο μούσκεμα, που έβγαλε τον μόνο επικίνδυνο παίκτη της ομάδας του, τον Ποντένσε. Ο Γιώργος Χελάκης γράφει στη SportDay για το… ναυάγιο του Ολυμπιακού στη Λαμία.

O Oλυμπιακός έχασε απ’ τη Λαμία κι είχε καλύτερο παίκτη του -και μάλιστα με διαφορά- τον Πασχαλάκη. Αυτή ήταν με διαφορά η χειρότερη εμφάνιση του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα.

Κουραμπιέδες και μελομακάρονα φαίνεται έπεσαν βαριά στα στομάχια των «ερυθρολεύκων» κι οι κινήσεις τους μέσα στο γήπεδο ήταν νωχελικές κι άνευρες. Xάρη στον τερματοφύλακά τους δεν βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 απ’ τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Τέτοια αδυναμία στη δημιουργία φάσεων δεν είχε δείξει η ομάδα του Πειραιά στο φετινό πρωτάθλημα.

Χθες, στο ΔΑΚ, η επιθετική αδυναμία πήγε ταίρι με την αμυντική αδράνεια. Αυτός ο… συνδυασμός έδωσε τη δυνατότητα στο «δεμένο» συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου να πάρει δίκαια μία μεγάλη νίκη. Είναι νίκη που πιστώνεται στον τεχνικό της ομάδας. Ο Βόκολος «διάβασε» σωστά το παιχνίδι του Ολυμπιακού κι έβαλε τον Σλίβκα να παίξει αριστερά στη μεσαία γραμμή για να εμποδίσει τις καθόδους του Ροντινέι. Ο Βραζιλιάνος μπακ έμεινε απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα και ο Καρβαλιάλ έβλεπε τη ζημιά στην ανάπτυξη περίπου άπραγος.

Στο ημίχρονο κατάλαβε -ή του είπαν τι συμβαίνει- κι έφερε τον Ποντένσε από δεξιά τονώνοντας κάπως τον… νερόβραστο Ολυμπιακό. Κάπου εκεί δημιουργήθηκαν και χάθηκαν ορισμένες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το πέναλτι που έστειλε στο δοκάρι ο -εντελώς υποτονικός- Φορτούνης. Στο πρώτο ημίχρονο ο Γιόβετιτς άφηνε ένα τεράστιο κενό στην κορυφή της επίθεσης γυρίζοντας πίσω για να πάρει την μπάλα. Με μηδέν δημιουργία απ’ τα δεξιά και χωρίς παίκτη στην κορυφή της επίθεσης ο Ολυμπιακός πέρασε και δεν ακούμπησε.

Οπως πέρασε και δεν ακούμπησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ναβάρο, που πήρε τη θέση του Γιόβετιτς. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Καρβαλιάλ, που είχε ακούσει κάμποσα επειδή δεν έκανε αλλαγές στο Περιστέρι, τις έκανε μαζεμένες και κατάφερε να αποδυναμώσει περισσότερο την ομάδα του. Τα έκανε δε τόσο μούσκεμα, που έβγαλε τον μόνο επικίνδυνο παίκτη της ομάδας του, τον Ποντένσε, με αποτέλεσμα τα υπόλοιπα δεκαπέντε λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» να μη δημιουργήσουν ούτε υποψία φάσης. Μιλάμε για… τάσεις αυτοκαταστροφής που ήρθαν κι έδεσαν με τον τραυματισμό του Μπιέλ.

Ο Ολυμπιακός που είδαμε στη Λαμία ήταν σκιά του πραγματικού εαυτού του. Ηταν μία ομάδα χωρίς δυναμισμό και πάθος. Χωρίς ιδέες. Ο Φορτούνης έμεινε ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού κι οι υπόλοιποι δεν μπορούσαν να κάνουν ούτε τα προφανή, με εξαίρεση τον Ποντένσε, τον μόνο που άκουσε η αντίπαλη άμυνα κι απ’ την παρουσία του οποίου φρόντισε να την απαλλάξει ο Καρβαλιάλ. Το κοντέρ τώρα γράφει ότι σε τρία παιχνίδια οι «ερυθρόλευκοι» έχουν βάλει μόλις ένα γκολ κι έχουν μαζέψει μόλις τέσσερις βαθμούς. Κατηφόρα…

Άνετα…

Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ μάς έδειξε πόσο σπουδαίος παίκτης είναι στο ματς με τον ΟΦΗ. Με τρεις ασίστ κι ένα γκολ ο Βούλγαρος εξτρέμ ήταν -μαζί με τον Ραχμάν Μπάμπα- οι κορυφαίοι του γηπέδου οδηγώντας τον ΠΑΟΚ σε μία άνετη κι επιβλητική νίκη επί της κρητικής ομάδας.

Ο ΟΦΗ βγήκε στο γήπεδο της Τούμπας με διάθεση να πιέσει ψηλά και να δημιουργήσει προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού των γηπεδούχων. Μπόρεσε έτσι να αντέξει για περίπου είκοσι λεπτά. Στη συνέχεια ο Σβαμπ κι ο Τσιγγάρας βρήκαν τα πατήματά τους στον άξονα και το γήπεδο άρχισε να… γέρνει. Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται χωρίς αμφιβολία σε πολύ καλό φεγγάρι.

Οι παίκτες του δεν αγχώνονται και δείχνουν να έχουν εξαιρετική ψυχολογία. Μεσοεπιθετικά μάλιστα ξεχειλίζουν από ποιότητα με παίκτες, όπως ο Ντεσπόντοφ κι ο Κωνσταντέλιας, που μπορούν με μία ενέργεια να σερβίρουν γκολ στους συμπαίκτες τους ή να εκτελέσουν οι ίδιοι. Η ομάδα του Λουτσέσκου ακόμα κι όταν κατέβαζε στροφές, όπως έγινε στις αρχές της επανάληψης, έδινε την εντύπωση ότι έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και μπορεί ανά πάσα στιγμή να γίνει απειλητική.

Οταν χωρίς να φορτσάρεις βάζεις τέσσερα γκολ, ενώ έχεις χάσει δύο πέναλτι, αυτό σημαίνει ότι έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στις ποδοσφαιρικές δυνάμεις σου κι αυτοπεποίθηση. Δικαιολογημένα ο ΠΑΟΚ βρίσκεται αυτή την περίοδο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Παίζει ωραίο ποδόσφαιρο, είναι παραγωγικός κι έχει παίκτες που αξίζει να καθίσεις να τους παρακολουθήσεις. Του χρειάζονται δύο κινήσεις στη μεταγραφική περίοδο του χειμώνα. Αν τις κάνει -και του πετύχουνμπορεί να φτάσει πρώτος μέχρι τέλους…