Άρσεναλ- Λίβερπουλ 0-2: Οι «κόκκινοι» πέταξαν εκτός συνέχειας από το FA Cup τους Λονδρέζους!

Η Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του 3ου γύρου του FA Cup κόντρα στην Άρσεναλ, με την ομάδα του Κλοπ να επικρατεί με 2-0 με τους Κίβιορ (αυτογκόλ) και Ντίας και να παίρνει πανηγυρικά το εισιτήριο για τους 32 της διοργάνωσης.

Πήρε το ντέρμπι στο Emirates και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας η Λίβερπουλ!
Σε ένα ματς με πολύ καλό ρυθμό και συγκινήσεις, οι «reds» έφυγαν με σπουδαίο διπλό από το Λονδίνο στο φινάλε, επικρατώντας με 2-0 της Άρσεναλ και εξασφάλισαν την πρόκριση στους «32» του FA Cup!

Η «λύτρωση» για τους φιλοξενούμενους, που ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, ήρθε στο 81ο λεπτό, με αυτογκόλ του Γιάκουμπ Κίβιορ, ο οποίος στην προσπάθειά του να απομακρύνει την εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα των «κανονιέρηδων» με γυριστή κεφαλιά.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, στην κόντρα επίθεση, όπου ο Ζότα έδωσε έτοιμο γκολ στον Λουίς Ντίας, ο οποίος από κοντά ευστόχησε για το τελικό 2-0.