ΑΕΚ: Έσπασε παράδοση πολλών ετών με τη βοήθεια του Μαρέφκα

Με τη βοήθεια και του Μαρέφκα, η ΑΕΚ πέτυχε κάτι που είχε να ζήσει πολλά χρόνια.

Η ανεκδιήγητη διαιτησία του Σλοβάκου Μαρέφκα επισκίασε τα πάντα στο χθεσινό ντέρμπι του Καραϊσκάκη και βοήθησε την ΑΕΚ να σπάσει μία παράδοση πολλών ετών κόντρα στον Ολυμπιακό.

Συγκεκριμένα, η «Ενωση» νίκησε για δεύτερη σερί φορά τους «ερυθρόλευκους» εκτός έδρας, αφού είχε προηγηθεί και το 3- 1 στις 23 Απριλίου 2023. Δεν είναι η πρώτη φορά που καταφέρνει κάτι τέτοιο, απλώς η προηγούμενη χάνεται στα βάθη του χρόνου. Συνέβη τη διετία που ο Ολυμπιακός χρησιμοποιούσε ως έδρα το γήπεδο της Ριζούπολης: το 2002-03 η ΑΕΚ νίκησε 2-1 με τον Κώστα Κατσουράνη να σημειώνει το νικητήριο γκολ στην εκπνοή και το 2003-04 με 1-0, χάρη σε τέρμα του Βασίλη Λάκη στο 85’.

Στο Καραϊσκάκη, δύο σερί «διπλά» είχε πετύχει μόνο μία φορά, ακόμα πιο παλιά. Το 1967-68 με 4-1 και το 1968-69 με 3-2. Και στις δύο αυτές νίκες είχε πρωταγωνιστήσει ο Μίμης Παπαϊωάννου. Στην πρώτη πέτυχε δύο γκολ και στη δεύτερη όχι μόνο σκόραρε μία φορά, αλλά έπαιξε και τερματοφύλακας στα τελευταία λεπτά, μετά την αποβολή του Στέλιου Σεραφείδη, διατηρώντας το 3-2.

Σπάνια είναι και τα δύο γκολ που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη. Είχε να το κάνει από τις 6 Ιανουαρίου 2010, όταν με σκόρερ τον Νάτσο Σκόκο στο 34’ και το 40’ ανέτρεψε το προβάδισμα που είχε δώσει στους Πειραιώτες ο Αβραάμ Παπαδόπουλος (26’). Η ΑΕΚ έφτασε και τις 40 νίκες επί του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα (μαζί με τα πλέι οφ), αλλά υπολείπεται ακόμα σημαντικά, αφού ο αντίπαλός της έχει 59.