Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Ξύπνησαν τα «λιοντάρια» στο δεύτερο και πήραν την πρόκριση στους «8»

Ο Πανσερραϊκός, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεν πανικοβλήθηκε έφερε το παιχνίδι στα «ίσια» και πήρε την πρόκριση επί του Αστέρα Τρίπολης, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το πρόγραμμα τον αγώνων κυπέλλου ξεκίνησε στις 15:00 (10/1) με τον επαναληπτικό του ζευγαριού ΠανσερραϊκόςΑστέρας Τρίπολης με τους γηπεδούχους να έχουν «προίκα» το 2-0 του πρώτου γύρου. Έτσι, οι γηπεδούχοι είχαν το «ελεύθερο» ακόμα και να ηττηθούν με ένα γκολ διαφορά ώστε να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλου Ελλάδας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Αστέρα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, καταγράφοντας την πρώτη τελική στο όγδοο, μόλις, λεπτό μετά από μια εκτέλεση κόρνερ. Σαν προειδοποιητική βολή λειτούργησε η συγκεκριμένη φάση αφού στο 16ο λεπτό, και πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά, ο Μάντζης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ και ξανά έβαλε τον Αστέρα στο κόλπο την πρόκρισης.

Οι παίκτες του Ράσταβατς, έχοντας φέρει τον αγώνα στα «μέτρα» τους συνέχισαν να απειλούν άλλες δυο φορές μέχρι την ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να παραμένουν σε παθητικό ρόλο στο πρώτο μέρος έχοντας μερικές, πολύ «αθόρυβες» επιθετικές στιγμές.

Το δεύτερο μέρος μπορεί να ξεκίνησε με την ίδια εικόνα που είχε το πρώτο αλλά αυτή την φορά η πρώτη προσπάθεια των «λιονταριών» βρήκε στόχο. Ο Πεταυράκης γέμισε και ο, νεοεισελθών, Άλεξιτς με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στο βάθος της αριστερής γωνίας του Γραμματικόπουλου για να επαναφέρει το παιχνίδι στα «ίσια» και να ξαναδώσει στην ομάδα του αέρα δυο τερμάτων στην υπόθεση πρόκριση.

Οι παίκτες του Αστέρα προσπάθησαν και πάλι να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάιξουν επιθετικά, έχοντας και μια σπουδαία ευκαιρία με τον Μάντζη να προηξηθούν ξανά.Όμως, η δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Ντιαρά στο 66ο λεπτό, τους έφερε σε πολύ δύσκολη θέση. Η πλάστιγγα είχε γύρει πλήρως υπέρ του Πασερραϊκού, που διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση με τους φιλοξενούμενους να κατεβάζουν στροφές όσο κυλούσε ο χρόνος. Έτσι τα τελευταία λεπτά μετατράπηκαν σε τυπική διαδικασία και με συνολικό σκορ 3-1, ο Πανσερραικός συνεχίχει στους «8» και περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Βόλος.