Νιουκάστλ- Μάντσεστερ Σίτι 2-3: Τρομερή ανατροπή και διπλό μέσα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ»

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 από τη Νιούκαστλ, αλλά η είσοδος των Ντε Μπρόινε και Μπομπ γύρισε τούμπα την κατάσταση, με τους «πολίτες» να παίρνουν τελικά τη νίκη με 3-2.

Ο Κέβιν ντε Μπρόινε έπαιζε σαν να μην έλειψε ποτέ, αλλά ο Όσκαρ Μπομπ έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά στο 90+1′ για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επιβλήθηκε με 3-2 της Νιούκαστλ μέσα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», κάνοντας ολική ανατροπή (έχανε με 2-1) για την 21η αγωνιστική της Premier League. Ο μικρός ήταν ο αναπάντεχος ήρωας της Σίτι και ερχόμενος από τον πάγκο έκανε μια επική ανατροπή παρέα με τους συμπαίκτες του σε ένα ματς που υπενθύμισε σε όλους ποιος είναι ο εν ενεργεία πρωταθλητής στην Αγγλία.

Τρομερός και ο Βέλγος μέσος που μπήκε στο 69ο λεπτό και πέτυχε γκολ πέντε λεπτά αργότερα, ενώ μοιρασε την ασίστ στο γκολ της νίκης στον 20χρονο Νορβηγό επιθετικό, ο οποίος άρπαξε για τα καλά την ευκαιρία που του έδωσε ο Ισπανός τεχνικός.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Μπέρνλι – Λούτον 1-1 (36′ Αμντουνί / 90+2′ Μόρις)
Τσέλσι – Φούλαμ 1-0 (45+3′ Πάλμερ)
Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (35′ Ίσακ, 37′ Γκόρντον / 26′ Σίλβα, 74′ Ντε Μπρόινε, 90+1′ Μπομπ)
14/01 16:00 Έβερτον – Άστον Βίλα
14/01 18:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ
20/01 14:30 Άρσεναλ – Κρίσταλ Πάλας
20/01 19:30 Μπρέντφορντ – Νότιγχαμ
21/01 16:00 Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ
21/01 18:30 Μπόρνμουθ – Λίβερπουλ
22/01 21:45 Μπράιτον – Γουλβς