Λαμία – Πανσερραϊκός 0-2: Από ένα ημίχρονο οι δυο ομάδες αλλά σκόραρε μόνο η μια

Ο Πανσερραϊκος με αέρα από την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου πέρασε και από την Λαμία με 2-0 για την 18η αγωνιστική της Super League.

Την πολύ καλή του κατάσταση επιβεβαίωσε ο Πανσερραϊκός που μετά την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου νίκησε και την Λαμία με 2-0 στην έδρα της για την 18η αγωνιστική της Super League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους με τον Πανσερραϊκό να «πατάει» καλύτερα στο χόρτο. Οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν την πρώτη τελική μετά από ένα σουτ του Τόμας στο 8ο λεπτό αλλά πέρασε ελάχιστα άουτ. Σε συνέχεια της υπεροχής τους οι παίκτες του Γκαρσία ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Ο Τόμας πίεσε αποτελεσματικά τον τερματοφύλακα της Λαμίας, κέρδισε την κατοχή εντός μεγάλης περιοχής με την μπάλα να πηγαίνει στον Ουάρντα που αφότου απέφυγε έναν αντίπαλο και πλάσαρε σωστά.

Τα «λιοντάρια» απείλησαν ξανά στο 25ο λεπτό με τον Στάικο να πιάνει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Κοσέλεφ να «βρίσκει» την μπάλα στέλνοντας την κόρνερ.

Από εκείνο το χρονικό σημείο η Λαμία ισορρόπησε την εικόνα της, κράτησε μπάλα και αυξησε κατά πολύ την πίεση της αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει κάποια τελική με το ημίχρονο να κλείνει στο 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ένα διαφορετικό πρόσωπο έδειξε η Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο με τους παίκτες τους Λεωνίδα Βόκολου να ανεβάζουν κατά πολύ την απόδοση τους. Βρήκαν περισσότερα μέτρα και απείλησαν όσο μπορούσαν, με την είσοδο του Τόσιτς να βοηθάει πολύ την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, που περιορίστηκαν στον να προστατέψουν το υπέρ τους σκορ και όχι απλά το κατάφερα αλλά κλείδωσαν και την νίκη λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού. Ο Άλεκσιτς, βρέθηκε στην περιοχή και δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στα πόδια του Κορνέζου και να καταλήγει στα δίχτυα.