Κηφισιά-Ολυμπιακός 2-3: Παλικαρίσια νίκη και Θεία Δίκη με Ελ Αραμπί απέναντι σε οργανωμένο έγκλημα!

Μια πεντακάθαρη νίκη του Ολυμπιακού έκαναν τα πάντα για να κλέψουν με διαδοχικά εγκλήματα Μανούχος και VAR – Ανύπαρκτη αποβολή στον Ρέτσο με ισάριθμες -αστείες- κάρτες μέσα σε 10′ – Ακυρώθηκε πεντακάθαρο γκολ του Μασούρα στο 1-2 για χέρι και του Ελ Αραμπί για οφσάιντ στο 2-2! – Δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ του Ροντινέι ως οφσάιντ! – Λυτρωτής στο 85′ ο Ελ Αραμπί!

Τέτοιο στήσιμο δεν ξανάγινε. Το οργανωμένο έγκλημα που κάνει κουμάντο στο ελληνικό ποδόσφαιρο ξεπέρασε ακόμη μια φορά τον εαυτό του. Ο πόλεμος και τα διαδοχικά χειρουργεία σε βάρος της κορυφαίας ελληνικής ομάδας δεν έχουν τελειωμό! Έκαναν τα πάντα για να χαθούν άλλοι δύο βαθμοί από  τους «ερυθρόλευκους» με το έτσι θέλω ο Μανούχος με τον VAR Παπαδόπουλο, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα παράτησαν και πήραν έστω και στα τελευταία λεπτά μια νίκη-χρυσάφι, ξεφτιλίζοντας όλο το σύστημα!

Και τι δεν είδαμε…Ανύπαρκτη αποβολή με δύο κίτρινες μέσα σε δέκα λεπτά στον Ρέτσο πριν από την ανάπαυλα και με το σκορ στο 0-2. Δύο ακυρωμένα γκολ που πέτυχαν οι Μασούρας και Ελ Αραμπί, το πρώτο για χέρι, ενώ ήταν κολλημένο και το δεύτερο για οφσάιντ, με το VAR να εξετάζει τη φάση για πέντε λεπτά και τελικά να… βγάζει εκτεθειμένο τον επιθετικό του Ολυμπιακού.

Σα να μην έφταναν όλα αυτά, ακυρώθηκε και πέναλτι υπέρ του Ροντινέι για οφσάιντ του Βραζιλιάνου στο 80′! Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω. Πάλεψαν με νύχια και με δόντια και πέντε λεπτά αργότερα πήραν παλικαρίσια νίκη κι ένα πολύτιμο διπλό με τον σπουδαίο Ελ Αραμπί να σκοράρει ξανά για το 3-2!

Αποφασισμένος για ρελάνς πάτησε το γήπεδο της Καισαριανής ο Ολυμπιακός για το ματς με την Κηφισιά. Απέναντι στη νεοφώτιστη ομάδα των Βορείων Προαστίων που έχει αποδειχθεί σκληρό καρύδι στα περισσότερα παιχνίδια της, ο Κάρλος Καρβαλιάλ απέφυγε να ρισκάρει. Αφησε στον πάγκο Πασχαλάκη, Ρίτσαρντς, Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλο τους οποίους ήθελε να φρεσκάρει για τη ρεβάνς Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, μαζί με τον τιμωρημένο Εσε και έριξε όλα τα υπόλοιπα όπλα του στο τερέν.

Εδωσε την ευκαιρία στον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια, προτίμησε τον Κίνι για το αριστερό άκρο της άμυνας, επανέφερε τον Μπιανκόν αντί του Ντόη πλάι στον Ρέτσο. Στη μεσαία γραμμή πλάι στον Καμαρά ξεκίνησε ο Ζοάο Καρβάλιο, με τους Μασούρα, Φορτούνη, Ποντένσε μπροστά τους και τον Φραν Ναβάρο στην κορυφή.

Με ένταση και ρυθμό από το ξεκίνημα, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν όχι μόνο να ελέγξουν τον αγώνα, αλλά και να προηγηθούν με τη συμπλήρωση 10 λεπτών, χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ του Γιώργου Μασούρα. Ο διεθνής κυνηγός βρήκε τη μπάλα στρωμένη μπροστά του έπειτα από εναλλαγή με τον Καρβάλιο, σούταρε με το αριστερό κι έστειλε τη μπάλα στο δεξί παράθυρο του Κρίστινσον.

Το γρήγορο 0-1 ανάγκασε τους γηπεδούχους να προσεγγίσουν πιο επιθετικά το παιχνίδι και να πάρουν μέτρα στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά με αρκετή φλυαρία στην τελική πάσα και σχετικά αργές επιστροφές. Η πρώτη τελική της Κηφισιάς στο 26′ που σταμάτησε ο Μπιανκόν, προκάλεσε τις φωνές του Κάρλος Καρβαλιάλ για περισσότερη συγκέντρωση και ένταση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Φραν Ναβάρο δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι έπειτα από σερβίρισμα του Φορτούνη. Ο Ισπανός φορ, ωστόσο, βρήκε το πρώτο του γκολ στο 39ο λεπτό από την άσπρη βούλα, έπειτα από χέρι του Κρισιούμα, μετά από κεφαλιά πάσα του Ζοάο Καρβάλιο. Η εκτέλεση του Ναβάρο στη δεξιά γωνία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κρίστινσον.

Πάνω που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στρώσει το παιχνίδι έτσι όπως ήθελαν και άνοιξαν το δρόμο για άνετη επικράτηση δύο αποφάσεις του Μανούχου τα έφεραν όλα τούμπα! Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών (35′ και 44′) ισάριθμες κίτρινες στον Παναγιώτη Ρέτσο για «επικίνδυνο παιχνίδι» σε βάρος του Οζέγκοβιτς σε εναέριες διεκδικήσεις της μπάλας.

Και στις δύο κάρτες, ο διεθνής στόπερ του Ολυμπιακού δεν χτύπησε, απλά ακούμπησε με το χέρι τον αντίπαλό του, ωστόσο, ο ρέφερι τον… καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες από το 45′, για να δημιουργήσει -ακόμη μια φορά φέτος- συνθήκες αλλοίωσης αποτελέσματος! Με τον Ρέτσο να χάνει αυτόματα και τη ρεβάνς Κυπέλλου της Τετάρτης κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Και σα να μην έφτανε αυτό, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μιλίτσεβιτς με ένα σουτ εκτός περιοχής, βρήκε απροετοίμαστο τον Τζολάκη και μείωσε σε 2-1, την ώρα που ο «ερυθρόλευκος» πάγκος έβραζε από οργή για τις αποφάσεις του Μανούχου, αλλά και του VAR (Παπαδόπουλος) που δεν τον κάλεσε να δει την -ανύπαρκτη- δεύτερη κάρτα, αλλά και το ενδεχόμενο οφσάιντ στο γκολ των γηπεδούχων.

Με τον Ντόη να παίρνει θέση στην καρδιά της άμυνας και να αφήνει στα αποδυτήρια τον άνευρο Ποντένσε, ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Μασούρα στο 52′, το οποίο ακυρώθηκε για χέρι, παρότι ήταν κολλημένο στο σώμα του διεθνούς επιθετικού, έπειτα από την κεφαλιά του προωθημένου Ροντινέι!

Το έργο συνεχίστηκε με βάση το γνωστό και χιλιοπαιγμένο φέτος… σενάριο, καθώς στο 62′ υποδείχθηκε πέναλτι σε βάρος του Ολυμπιακού, για χέρι του Μπιανκόν, το οποίο αξιοποίησε δύο λεπτά αργότερα για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια από το πουθενά (64′).

Το τι ακολούθησε είναι δύσκολο να περιγραφεί με λόγια. Γκολ του Ελ Αραμπί στο 69′ με κεφαλιά ακυρώθηκε ως οφσάιντ έπειτα από πέντε λεπτά και με το VAR να τοποθετεί τις γραμμές… όπως να ‘ναι για να μην μετρήσει το γκολ!

Στο 80′ ο Ροντινέι κέρδισε πέναλτι, σύμφωνα με όσα έλεγε ο Μανούχος στους ανθρώπους του Ολυμπιακού, για τράβηγμα εντός περιοχής, ωστόσο, για άλλη μία φορά ο «ερυθρόλευκος» παίκτης υποδείχθηκε οφσάιντ και το πέναλτι δεν εκτελέστηκε ποτέ!

Το γόρδιο δεσμό έλυσε -ποιος άλλος;- ο αρχισκόρερ Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 85′, ο οποίος βρήκε δίχτυα για ακόμη μία φορά με κεφαλιά έπειτα από ωραία σέντρα του Ζέλσον Μαρτίνς που είχε πατήσε στο τερέν λίγο νωρίτερα.

Το λες και Θεία Δίκη για έναν Ολυμπιακό που πάλεψε κόντρα σε όλους και σε όλα για να αποδράσει από την ενέδρα της δεκαετίας! Ενα είναι το σίγουρο! Αυτή τη διαρκή… ασέβεια που δείχνουν ορισμένοι σε βάρος της μεγαλύτερης ελληνικής ομάδας, αργά ή γρήγορα θα την πληρώσουν ακριβά!