ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-2: Ο Γκαρσία έσωσε την ΑΕΚ - Μοιρασιά στο ντέρμπι

Το ντέρμπι της OPAP Arena δεν είχε νικητή με το VAR και το πέναλτι να γλιτώνουν την ΑΕΚ στο 96′ από την ήττα και τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος «χτύπησε» δύο φορές. Γεντβάι και Αράο είχαν ανατρέψει το 1-0 των γηπεδούχων. Φωνάζουν για πέναλτι οι «πράσινοι».

Ο Παναθηναϊκός κατέβηκε στο ντέρμπι της Νέας Φιλαδέλφειας με… συνταγή δευτέρου ημιχρόνου του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, με τον Φατίχ Τερίμ προφανώς να μένει ικανοποιημένος με αυτά που είδε την περασμένη Τετάρτη. Η ΑΕΚ, από την άλλη, πήγε στο μαν του μαν με τον Αλμέιδα να πηγαίνει στη συγκεκριμένη τακτική ώστε να βραχυκυκλώσει τη δημιουργία των «πράσινων», αλλά να βραχυκυκλώσει και τον Φώτη Ιωαννίδη. Χαρακτηριστικές ήταν οι μάχες σώμα με σώμα του Έλληνα φορ με τον Βίντα, ενώ όταν ο Ιωαννίδης έβγαινε έξω να πάρει μπάλα πάντα υπήρχε κάποιος κιτρινόμαυρος που θα πήγαινε πάνω του.

Το ντέρμπι είχε υψηλό τέμπο και από τις δύο ομάδες, αλλά λίγες φάσεις. Μόνο κάποια σουτ που δεν ήταν αξιοσημείωτα, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν αυτή που βρήκε το γρήγορο γκολ. Ο Παναθηναϊκός δεν πίεσε το build up της ΑΕΚ και ο Σιμάνσκι ανενόχλητος έβγαλε μακρινή μπαλιά στον κενό χώρο για τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος στο 24ο λεπτό έφυγε μόνος απέναντι από τον Λοντίγκιν και σούταρε εύστοχα για το 1-0.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων δεν άργησε. Στο 31ο λεπτό ο Γεντβάι με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Χουάνκαρ που ακολούθησε της εκτέλεσης φάουλ του Μαντσίνι, έκανε το 1-1 και πέτυχε το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού στην OPAP Arena, ενώ η εκτέλεση έμοιαζε με αυτή του Φώτη Ιωαννίδη στο πρόσφατο ντέρμπι Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.

΄Στο 41′ η ομάδα του Τερίμ άγγιξε την ανατροπή στη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους. Ο Παναθηναϊκός αναπτύχθηκε πολύ όμορφα από τα δεξιά με τον Βαγιαννίδη να κάνει την παράλληλη μπαλιά προς τον Βέρμπιτς που έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το ντέρμπι και την ΑΕΚ να ψάχνει τις μακρινές μπαλιές προς τον Λιβάι Γκαρσία.

Σε μία από αυτές, στο 59ο λεπτό, ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε και πάλι τετ α τετ με τον Λοντίγκιν και τον πλάσαρε κάτω από τα πόδια για να δώσει προβάδισμα στην ΑΕΚ, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε. Ο διαιτητής κλήθηκε να δει τη φάση για το φάουλ του Σιμάνσκι πάνω στον Μπερνάρ και μετά από λίγο έδειξε την παράβαση και το 1-1 παρέμεινε. Την ίδια ώρα η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Βαγιαννίδη σε φάση που έγινε δύο λεπτά νωρίτερα, αλλά και ο Βέρμπιτς ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πινέδα.

Στο 63′ ο Παναθηναϊκός άγγιξε την ανατροπή μετά από γύρισμα προς τον Ιωαννίδη ο οποίος με προβολή πρόλαβε τη μπάλα αλλά αστόχησε από κοντά.

Τρία λεπτά αργότερα αυτό που δεν κατάφερε ο Ιωαννίδης το έκανε ο Αράο για το 1-2! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ προς το δεύτερο δοκάρι ο Κώτσιρας ο Αράο από το ύψος του πέναλτι με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Αμφότεροι οι προπονητές έκαναν αλλαγές, το ντέρμπι έγινε παρτίδα… σκάκι, ενώ ο Τερίμ έχασε με τραυματισμό τον Ιωαννίδη στο 86′, με τον Σπόραρ να παίρνει τη θέση του.

Το καλύτερο έμεινε στο φινάλε και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις. Σε κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Λιβάι Γκαρσία, αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Ζέκα, στο ύψος του περιβραχιονίου. Ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα, αλλά το VAR τον κάλεσε να δει τη φάση και έπειτα έδωσε το πέναλτι υπέρ των «κιτρινόμαυρων».

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε στο 96ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος νίκησε για δεύτερη φορά τον Λοντίγκιν και έκανε το 2-2.

Στο φινάλε η ΑΕΚ πήγε να πάρει το ματς με μεγάλη ανατροπή, αλλά ο Βαγιαννίδης έσωσε τους «πράσινους» στην ευκαιρία του Αραούχο.

To τελικό και χορταστικό 2-2 βρίσκει τον Παναθηναϊκό στην κορυφή ισόβαθμο με τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ να είναι στο -2, ενώ ο Ολυμπιακός είναι πλέον στο -6 από την πρώτη θέση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Ρότα, Άμραμπατ (79’ Ελίασον), Σιμάνσκι (79’ Γιόνσον) Πινέδα (63’ Αραούχο), Γκατσίνοβιτς (63’ Μάνταλος), Τσούμπερ (79’ Πισάρο), Λιβάι Γκαρσία.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Αράο, Γεντβάι, Χουάνκαρ (78’ Μλαντένοβιτς), Κώτσιρας, Βιλένα, Μαντσίνι (75’ Αϊτόρ), Μπερνάρ (78’ Ζέκα), Βέρμπιτς (74’ Λημνιός), Ιωαννίδης (85’ Σπόραρ).