Γιάννης Μώραλης: «Ο Δαρίβας ήταν ένας πραγματικός ΘΡΥΛΟΣ του Ολυμπιακού»
![Δαρίβας](https://sportday.gr/images/2024/01/15/sportday_20240115214241_636459-960x640.jpg)
Δήλωση Δημάρχου Πειραιά Γιάννη Μώραλη για τον θάνατο του Γιώργου Δαρίβα.
Ο Γιάννης Μώραλης, Δήμαρχος Πειραιά και αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού αποχαιρέτησε με τον δικό του τρόπο τον Γιώργο Δαρίβα, έναν «πραγματικό ΘΡΥΛΟ του Ολυμπιακού».
«Μια από τις θρυλικές μορφές του ελληνικού ποδοσφαίρου, ένας πραγματικός ΘΡΥΛΟΣ του Ολυμπιακού, ο Γιώργος Δαρίβας, έφυγε σήμερα από τη ζωή σε ηλικία 98 ετών. Ήταν μια σπουδαία προσωπικότητα, ένας άνθρωπος που ταύτισε τη ζωή του με την ιστορία του Ολυμπιακού, τον οποίο αγάπησε και υπηρέτησε για δεκαετίες, ως ποδοσφαιριστής, ως προπονητής και για πάρα πολλά χρόνια ως Πρόεδρος του Συνδέσμου Βετεράνων της ομάδας μας.
Ο Γιώργος Δαρίβας ήταν μέχρι σήμερα η ζωντανή ερυθρόλευκη ιστορία, τίμησε τη φανέλα του Ολυμπιακού όσο λίγοι και από σήμερα περνά στην αιωνιότητα. Θα θέλαμε πολύ – θα το ήθελε κι εκείνος – να γιόρταζε μαζί μας του χρόνου, τα 100 χρόνια του Ολυμπιακού στον Πειραιά. Θα είναι όμως εκεί, γιατί δεν θα φύγει ποτέ από την καρδιά και το μυαλό μας. Γιώργο Δαρίβα καλό ταξίδι, θα σε θυμόμαστε πάντα!».
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
- Παναθηναϊκός-Μπότεφ 2-1: Η γκάφα του Βιλένα «έσβησε» το πλεονέκτημα και το VAR τον έσωσε από το κάζο
- ΠΑΟΚ: Το deja vu της προετοιμασίας και η μαλλιασμένη γλώσσα του Λουτσέσκου
- Αγγελόπουλοι για Σλούκα: «Δηλώσεις εκτός λογικής - Πίστευα θα ζητήσει συγγνώμη»
- Ολυμπιακός Μεταγραφές: Πλησιάζει ο Βέλντε
- ΕΡΤ Παρίσι 2024: Η παραδοχή, οι δικαιολογίες και οι αυθαιρεσίες Χατζηγεωργίου που δεν σβήνουν!