Ατρόμητος - Λάρισα 4-0: Ξεμπλόκαρε και πέρασε άνετα στους «8»

Αγχώθηκε στην αρχή, σκόραρε, ξεμπλόκαρε και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας ο Ατρόμητος (4-0) απέναντι στην Λάρισα και περιμένει έναν από τους δυο «αιωνίους».

Ατρόμητος και Λάρισα είχαν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 1-1 στο πρώτο παιχνίδι του ζευγαριού.

Αν και φιλοξενούμενη, η Λάρισα μπήκε με σκοπό να αποδείξει την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται και να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο. Κάτι που το κατάφερε.

Πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Ατρομήτου μόλις στο τέσσερα και πρώτη ορθολογική τελική με τον Ουατάρα στο 11ο λεπτό. Οι παίκτες του Δερμιτζάκη όμως έχαναν, σταδιακά την ορμή τους με αποτέλεσμα να χάσουν την υπεροχή με τον Ατρόμητο να το εκμεταλλεύεται.

Πρώτη προειδοποιητική βολή για τους γηπεδούχους με τον Τριμμάτη στο 20ο λεπτό. Η δεύτερη σοβαρή απειλή από τον Ατρόμητο, του έδωσε και το προβάδισμα. Στο 39ο λεπτό, και πάλι ο Τριμμάτης, βρέθηκε σε θέση βολής, μετά από ωραία συνεργασία με τον Κουέν, και έστειλε την μπάλα στα δύχτια της ΑΕΛ.

Τελευταία καλή στιγμή, και μοναδική μετά το γκολ, ήρθε από την Λάρισα, με την κεφαλιά του Γιανναράκη να περνάει άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ατρόμητος ευτύχισε να διπλασιάσει τα τερματά του. Συγκεκριμένα, στο 50ο λεπτό ο Γιαναράκης κράτησε τον αντίπαλο του εντός περιοχής με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Αντζιέλσκι ήταν εύστοχος και έγραψε το 2-0, δίνωντας ταιράστιο προβάδισμα στην ομάδα του για την υπόθεση πρόκριση.

Πριν προλάβει να ανασυνταχθεί από το γκολ, η ΑΕΛ, έμεινε και με πάικτη λιγότερο. Στο 56ο λεπτό ο Παπαγεωργίου βρίσκεται στο έδαφος, εντός περιοχής, με τον διαιτητή να τον αποβάλει με δεύτερη κίτρινη για «θέατρο».

Όπως ήταν φυσιολογικό, η αναμέτρηση απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η διαφορά ήταν μεγάλη.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πεί την τελευταία τους κουβέντα και βρήκα ακόμα δυο γκολ. Ένα μετά από κεφαλιά του Τσακμάκη στο 84ο λεπτό και το «κερασάκι» στην τούρτα να έρχεται από Βέργο στις καθυστερήσεις. Τελικό αποτέλεσμα 4-0 και συνολικό 5-1 υπέρ του Ατρομήτου που περνά στους «8» και περιμένει τον νικητή του Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός.