Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Ποιος Έλληνας διεθνής σκοράρει διαρκώς με διαιτητή Χίγκλερ

Τρία ματς του Φώτη Ιωαννίδη έχει σφυρίξει ο Ντένις Χίγκλερ, τρία γκολ έχει βάλει! Όπως και να ‘χει σήμερα το σερί θα διακοπεί.

Ο διαιτητής του ντέρμπι ΟλυμπιακόςΠαναθηναϊκός, ονόματι Ντένις Χίγκλερ, η επιλογή του οποίου προκάλεσε αίσθηση, έχει διευθύνει επτά αναμετρήσεις ελληνικού ενδιαφέροντος.

Συγκεκριμένα:

• Στις 21 Απριλίου 2021 το ντέρμπι ΑΕΚ-Παναθηναϊκός για τα πλέι οφ της Stoiximan Super League (σκορ 1-1 με τον Λιβάι Γκαρσία να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις το γκολ του Φώτη Ιωαννίδη)
  • Στις 9 Ιανουαρίου 2022 το ματς Βόλος-Παναθηναϊκός 3-1 για την κανονική περίοδο της Stoiximan Super League
  • Στις 8 Αυγούστου 2019 το εκτός έδρας παιχνίδι της ΑΕΚ με την Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (0-2 το σκορ) για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League
  • Στις 25 Νοεμβρίου 2021 την αναμέτρηση Σλόβαν Μπρατισλάβας-ΠΑΟΚ 0-0 για τη φάση των ομίλων του Europa Conference League
  • Στις 4 Αυγούστου 2022 το εκτός έδρας ματς του Άρη με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (2-0 το αποτέλεσμα) για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League
  • Στις 11 Οκτωβρίου 2020 τον αγώνα Ελλάδα-Μολδαβία 2-0 για τη League C του Nations League (έδωσε από ένα πέναλτι σε κάθε ομάδα και μία κόκκινη σε παίκτη των φιλοξενούμενων)
  • Στις 17 Νοεμβρίου 2018 την αναμέτρηση της Εθνικής Κ19 με την αντίστοιχη της Ρουμανίας, όταν το τελικό 5-3 την είχε φέρει… μισό βήμα πριν από την πρόκριση στην elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2019

Ο Φώτης Ιωαννίδης, μεγάλος απών του Παναθηναϊκού στη ρεβάνς του Φαλήρου, είχε σκοράρει δύο γκολ στο ματς της Κ19, εκτός από το προαναφερθέν κόντρα στην ΑΕΚ.

Επομένως, ο διεθνής φορ μετρά τρία γκολ (είχε παίξει ως αλλαγή και στο 3-1 από τον Βόλο) σε ισάριθμα παιχνίδια με τον Χίγκλερ.

Μένει να αποδειχθεί αν ο Ολυμπιακός θα εκμεταλλευθεί την απώλεια του παίκτη που είχε ισοφαρίσει στο πρώτο ματς.