Αρης-ΑΕΚ 1-1 (4-2 πεν.): Ξόρκισε την κατάρα και πάει φουλ για τελικό!

Ο Αρης βρήκε το σθένος να σπάσει την κακοδαιμονία στα πέναλτι και να προκριθεί στους «8» του Κυπέλλου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουέστα που απόκρουσε δύο πέναλτι της ΑΕΚ!

Γκολ και έφυγε στον τελικό! Ο μεγάλος Χουλιάν Κουέστα κατέβασε ρόλο σε Πόνσε και Βίντα και ο Αρης ξόρκισε την κατάρα των πέναλτι από το 2009 στο Βικελίδης με το άστοχο πέναλτι του Καράμπελα!

Μετά από το ισόπαλο 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα και την παράταση, ο Αρης κατάφερε στο άδειο Βικελίδης με τις φωνές του κόσμου του να σκίζουν τον ουρανό έξω από το γήπεδο, να πάρει μία ιστορική πρόκριση επί της ΑΕΚ με το τελευταίο πέναλτι του Βερστράτε και να πάρει το ειστήριο για τους 8 του Κυπέλλου, ανοίγοντας διάπλατα τον δρόμο για τον τελικό!

Από νωρίς η ΑΕΚ έδειξε τις διαθέσεις της

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με μεγαλύτερη ορμή το παιχνίδι, δείχνοντας αποφασισμένη για την πρόκριση και  βάζοντας πίεση στους παίκτες του Αρη, που απο νωρίς βρέθηκαν σε φάση άμυνας.

Πολύ νωρίς, μόλις στο 11΄η ΑΕΚ βρήκε δίχτυα με τον Βίντα, αλλά τελικά το γκολ ακυρώθηκε με παρέμβαση του VAR.

Το πρέσινγκ στον Αρη συνεχίστηκε για ώρα με την αμυντική γραμμή να είναι στατική, με λάθη και χωρίς ταχύτητα και τον Κουέστα να κρατάει το μηδέν. Μάλιστα ο Βίντα εγκαταστάθηκε στην περιοχή του Αρη και έχανε την μία ευκαιρία μετά την άλλη, καθώς η μπάλα δεν έφτανε στον Μορόν και είχε την άνεση να ανέβει ψηλά.

Σε έναν από τους αιφνιδιασμούς, σκόραρε και ο Αρης με τον Λόρεν Μορόν, που πλάσαρε εντυπωσιακά τον Αθανασιάδη, αλλά και αυτό γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

«Χτύπησε» στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ βρήκε πάντως τον τρόπο να φτάσει πρώτη στο γκολ, σε κομβικό σημείο, καθώς σκόραρε στο 45+1′ με τον Γκατσίνοβιτς. Από κόρνερ του Μάνταλου, οι αμυντικοί του Αρη δεν μπόρεσαν να κόψουν, η μπάλα έμεινε στην περιοχή και ο Γκατσίνοβιτς πέφτοντας πλάσαρε τον Κουέστα για το 0-1.

Οι κόκκινες που δεν… είδε ο Νταμπάνοβιτς

Η απάντηση του Μορόν

Ο Αρης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο γνωρίζοντας πως πρέπει να ανεβάσει απόδοση, αλλά και να ανέβει ψηλά για να διεκδικήσει την ισοφάριση. Ο Μάντζιος που στο πρώτο μέρος δέχτηκε το πλήγμα με τον τραυματισμό του Μπράμπετς, έριξε στο ματς τους Φετφατζίδη και Σαμόρα σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και ο Αρης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με στατική φάση όπως και η ΑΕΚ. Στο 58′ ο Σουλεϊμάνοφ με φάουλ βρήκε το κεφάλι του Μορόν και ο Ισπανός βρήκε δίχτυα για το 1-1.

«Επνιξε» πέναλτι ο Νταμπάνοβιτς!

Η μεγάλη φάση έγινε στο 86′, ο Αρης ζήτησε έντονα πέναλτι για τράβηγμα του Πήλιου στον Σουλεϊμάνοφ, αλλά ο Νταμπάνοβιτς δεν έδειξε τίποτε και συνέχισε το παιχνίδι! Δεν έγινε καν check από τον Κροάτη Ζέμπετς στο VAR και ο Αρης έμεινε να φωνάζει και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.