Ολυμπιακός: Η ηγετική ομιλία του Αλεξανδρόπουλου στο ημίχρονο της παράτασης (vid)

Όταν τα πράγματα έγιναν δύσκολα και τα σώματα των παικτών του Ολυμπιακού ήταν εξουθενωμένα, κάποιος έπρεπε να βγει μπροστά να μιλήσει και να εμψυχώσει τους συμπαίκτες του και αυτός ήταν ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την μεγάλη πρόκριση στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» εναντίον του Ολυμπιακού με 7-6 στα πέναλτι (0-0 κ.δ. και παράταση) και θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μοιραίος του αγώνα ήταν ο Ζοάο Καρβάλιο, ο οποίος με το σκορ στο 4-4 είχε την ευκαιρία να σκοράρει και να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του, ωστόσο ο τερματοφύλακας του «τριφυλλιού», Γιούρι Λοντίγκιν απέκρουσε και στην συνέχεια οι «πράσινοι» πήραν την νίκη.

Μια από τις ωραιότερες στιγμές του αγώνα ήταν όταν στο ημίχρονο της παράτασης, ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος που είχε βγει από την κανονική διάρκεια, βγήκε…μπροστά σαν πραγματικός ηγέτης, προσπαθώντας να εμψυχώσει τους συμπαίκτες του, ώστε να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να πάρουν εκείνοι την πρόκριση.