Άρης: Για ποιους λόγους είναι ιστορική η πρόκριση επί της ΑΕΚ

Πράγματα που δεν είχε γευτεί εδώ και πολλά χρόνια (ή ποτέ) στο Κύπελλο Ελλάδας πέτυχε χθες ο Άρης με την πρόκριση επί της ΑΕΚ. Από πότε είχε να αποκλείσει ομάδα του Big-5 και ποια είναι η ξεχωριστή παράδοση του Άκη Μάντζιου.

Ιστορική μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί η χθεσινή πρόκριση του Άρη επί της ΑΕΚ στα πέναλτι. Αν και τα τελευταία χρόνια ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης είναι σταθερά πρωταγωνιστής, δεν είχε αποκλείσει στο Κύπελλο ομάδα του Big-4 (ή του υπόλοιπου Big-5, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις) εδώ και 24 χρόνια!

Οι Θεσσαλονικείς τα είχαν καταφέρει για τελευταία φορά στις 13 Ιανουαρίου 2000, πάλι στα πέναλτι, με «θύμα» τον Παναθηναϊκό. Το αξιοσημείωτο είναι ότι ποδοσφαιριστής του Άρη τότε ήταν ο νυν προπονητής του, Άκης Μάντζιος, ο οποίος μάλιστα είχε ευστοχήσει στο πέμπτο και καθοριστικό πέναλτι της ψυχοφθόρας διαδικασίας, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Μάλιστα, αυτή ήταν και η τελευταία πρόκριση του Άρη στα πέναλτι, είτε στο Κύπελλο Ελλάδας είτε στα Κύπελλα Ευρώπης!

Ο κανονικός αγώνας και η παράταση είχαν λήξει 1-1 , με τον Γιώργο Καραγκούνη να ανοίγει το σκορ για τους «πράσινους» στο 42′ και τον Πάουλο Αντριόλι να ισοφαρίζει στο 53′. Ο αγώνας είχε σημαδευτεί από τη διαιτησία του Γιώργου Δούρου, ο οποίος απέβαλε τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού (15′ Φύσσας, 90’+1 Λυμπερόπουλος, 106′ Κόλα) και έναν του Άρη (90’+5 Κούτσης).

Αξιοσημείωτο είναι ότι Μάντζιος είχε κερδίσει τις δύο από τις τρεις αποβολές των «πρασίνων» και μάλλον ήταν τυχερός που ο Δούρος δεν απέβαλε κι εκείνον…

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Φάνης Κατεργιαννάκης απέκρουσε το πρώτο πέναλτι του Καραγκούνη, ενώ στη συνέχεια άστοχος ήταν και ο Παναγιώτης Κατσιαρός για τον Άρη (δοκάρι). Στο δοκάρι έστειλε την μπάλα και ο Πέρσι Ολιβάρες και ακολούθησε η εύστοχη εκτέλεση του Μάντζιου για το 4-2.

Η πρώτη με το Big-5 σε διπλούς αγώνες!

Η χθεσινή πρόκριση του Άρη είναι και η πρώτη στην ιστορία του επί ομάδας του Big-5 σε διπλούς αγώνες! Μάλιστα, οι «κίτρινοι» δεν είχαν αποκλείσει έως τώρα σε διπλά ματς ούτε άλλες δύο παραδοσιακές δυνάμεις, που τώρα λείπουν από την κορυφαία κατηγορία, τον Πανιώνιο και τον Ηρακλή!

Μέχρι τώρα είχε πανηγυρίσει προκρίσεις είτε σε μονούς αγώνες είτε σε επαναληπτικούς έπειτα από ισοπαλία στο πρώτο ματς. Πέντε φορές τα είχε καταφέρει με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ (1940, 1950, 1952, 1958, 1962 – έξι μαζί με τον τελικό του 1970), τέσσερις με τον Παναθηναϊκό (1932, 1970, 1979, 2000), δύο με την ΑΕΚ (1940, 1963) και δύο με τον Ολυμπιακό (1970, 1972 – και οι δύο εκτός έδρας).

Η προηγούμενη πρόκριση του Άρη επί της ΑΕΚ είχε επιτευχθεί στις 7 Ιουλίου 1963 στο Καυτανζόγλειο, στον αγώνα που έχει μείνει στην Ιστορία ως ο πρώτος που διεξήχθη υπό το φως προβολέων στη Θεσσαλονίκη. Το ματς έληξε 1-0 χάρη σε γκολ που πέτυχε στο 10′ ο Γιώργος Πανιτσίδης, ο οποίος αποβλήθηκε εννιά λεπτά αργότερα.

Πιο κοντά στην πρόκριση σε διπλές αναμετρήσεις είχε φτάσει Άρης την περίοδο 2008-09 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Και τα δύο ματς είχαν λήξει 0-0 και στη διαδικασία των πέναλτι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ηττήθηκε 9-8, με μοιραίο παίκτη τον Νίκο Καράμπελα.