ΟΦΗ - Παναιτωλικός 1-0: Επιτέλους νίκη οι Κρητικοί!

Με πέναλτι του Φελίπε στο 28ο λεπτό, ο ΟΦΗ επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη τoυ ΟΦΗ στο πρωτάθλημα μετά τις 2 Οκτωβρίου, όταν είχε λυγίσει με 2-0 την ΑΕΚ στο Ηράκλειο.

Ο Παναιτωλικός ξεχώρισε πρώτος με αντεπίθεση στο 4ο λεπτό, αλλά ο Μπάουμαν μπλόκαρε προτού ο Σενγκέλια γίνει πιο απειλητικός.

Πέντε λεπτά αργότερα, το ωραίο σουτ του Καρέλη πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ώσπου στο 25′ ο Θοράρινσον κέρδισε πέναλτι από τον Ντουάρτε και στο 28′ ο Φελίπε ευστόχησε.

Πέραν μιας κεφαλιάς του Φελίπε έπειτα από σέντρα του Τοράλ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, το α’ ημίχρονο δεν επεφύλασσε άλλες συγκινήσεις.

Το β’ μέρος άρχισε με τον Σωτηρίου κάτω από τα γκολπόστ του ΟΦΗ, επειδή ο Μπάουμαν αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

Ο Παναιτωλικός πλησίασε στην ισοφάριση, όταν στο 55′ ο Λιάβας πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, βρήκε χώρο και έκανε το σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η ομάδα του Αγρινίου δεν κατάφερε να απειλήσει έμπρακτα στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να γνωρίσει τρίτη σερή ήττα στο πρωτάθλημα.

O OΦΗ, αντίθετα, έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί 11 αγωνιστικών (έξι ήττες-πέντε ισοπαλίες), στο -επιτυχημένο- ντεμπούτο του Μπρεσάν στο κέντρο της άμυνας.

Υπενθυμίζεται ότι στις 23 και 31 Ιανουαρίου, οι δύο ομάδες θα κοντραριστούν στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

ΟΦΗ: Μπάουμαν (46′ Σωτηρίου), Θοράρινσον, Μπρεσάν, Βούρος, Λάρσον, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Τοράλ (66′ Νέιρα), Μπακού (58′ Μοσκέρα), Αμπάντα (58′ Αποστολάκης), Φελίπε (83′ Ντικό).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Καπίνο, Λιάβας, Μπ. Ντουάρτε, Μαλής, Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρες (85′ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (46′ Φρ. Ντουάρτε, 75′ Μπακάκης)), Χουάνπι, Σενγκέλια (65′ Μπουζούκης), Καρέλης (65′ Ζοάο Πέδρο).