Ατρόμητος- ΑΕΚ 0-5: Ο Πόνσε «ξεμπούκωσε» και η ΑΕΚ «πέταξε» στο Περιστέρι!

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε σαν σε… προπόνηση με 5-0 του Ατρομήτου, με τον Έζεκιέλ Πόνσε να κάνει πράγματα και θαύματα πετυχαίνοντας τρία γκολ, ένα παραπάνω δηλαδή από όσα είχε πετύχει έως τώρα στην σεζόν!

Η ΑΕΚ και μαζί της και ο Εζεκιέλ Πόνσε «ξεμπούκωσαν» και έτσι η «Ένωση» επιβλήθηκε του Ατρομήτου με 5-0 στο Περιστέρι για την 19η στροφή της Super League με τον Αργεντινό στράικερ να πετυχαίνει τρία γκολ. Τα υπόλοιπα γκολ πέτυχαν οι Γιόνσον (66′) και Κάλενς (35′).

Η ΑΕΚ μπήκε ορεξάτη και μόλις στο 2ο λεπτό μπήκε σε θέση οδηγού, όταν ο Πόνσε έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώντα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην γωνία ευθύνης του.

Ο Πόνσε στο 15′ διπλασίασε τα τέρματα και του ίδιου και της ομάδας του, έπειτα από πανέμορφη ατομική ενέργεια του Γκατσίνοβιτς και σέντρα με το αριστερό, ο Αργεντινός πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή πρόλαβε τον Τζαβέλλα και έκανε το 2-0.

Ο «δικέφαλος» καθάρισε το τρίποντο μόλις στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης με κοντινή προβολή του Κάλενς, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Ελλάδα και το πανηγύρισε δεόντως, παρέα με τους συμπαίκτες του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πόνσε πέτυχε ένα ακόμα γκολ και έκανε το 4-0 στο 58ο λεπτό συνεχίζοντας την προέλαση της ΑΕΚ από το Περιστέρι, σε ένα ματς που στην αρχή του έμοιαζε πολύ πιο δύσκολο από ότι στην πραγματικότητα ήταν ή τουλάχιστον το έκαναν να είναι οι «κιτρινόμαυροι».

Κι όμως η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί κι σκόραρε ξανά στο 66ο λεπτό με κεφαλιά του Γιόνσον, σε φάση που πήρε περίεργη τροχιά η μπάλα, η οποία όμως κατέληξε στο βάθος της εστίας του Τσιντώντα για πέμπτη φορά στο παιχνίδι. Εκεί κάπου έμελλε να σβήσει και το παιχνίδι με την ΑΕΚ να επιστρέφει στις νίκες και να ανεβάζει την ψυχολογία της ενόψει της συνέχειας.