Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρ. 2-0: Τον κράτησαν όρθιο

Αφού πρώτα διαιτητής και VAR «έκλεισαν τα μάτια» σε αποβολή του Βέρμπιτς, ο Αϊτόρ και ο Γεντβάι «ξελάσπωσαν» τον Παναθηναϊκό και τον έφεραν ξανά στην πρώτη θέση, παρέα με τον ΠΑΟΚ μία εβδομάδα πριν από τη μεταξύ τους «μάχη» στην Τούμπα.

Με τα πόδια βαριά από τα 120 λεπτά της παράτασης στη χιτσκοκική ρεβάνς με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε κόντρα στον Αστέρα με δύο αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το Καραϊσκάκη και τον Φατίχ Τερίμ να βλέπει τον Βέρμπιτς να αποχωρεί τραυματίας, λίγο μετά τα μισά του πρώτου μέρους. Λίγο νωρίτερα, ο ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού γλίτωσε την κόκκινη κάρτα σε σκληρό μαρκάρισμα στον Γκαρθία με τον διαιτητή και το VAR να κλείνουν τα μάτια.

Ο Τερίμ είδε επίσης έναν κακό Παναθηναϊκό που είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την αρκαδική ομάδα, παρά μόνο με κάποιες ενέργειες του Σπόραρ.

Αντίθετα ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που είχε τις μεγαλύτερες και καθαρές ευκαιρίες, με τον Λοντίγκιν να σώζει την ομάδα του.

Εύλογα, λοιπόν, το 0-0 έγραψε την ιστορία του πρώτου ημιχρόνου σε ένα παιχνίδι αρκετά ζόρικο για τους «πράσινους» που έδειχναν να μην έχουν λύσεις και εμπνεύσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός στην πρώτη του ουσιαστικά επίθεση βρήκε το γκολ που έψαχνε. Συγκεκριμένα, στο 50ο λεπτό μετά από ωραία ανάπτυξη του Παναθηναϊκού από τα δεξιά, ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Αϊτόρ με πλασέ με το αριστερό έκανε το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Τερίμ είδε και τον Σπόραρ να αποχωρεί τραυματίας, με μυϊκό τραυματισμό, βάζοντας τον… Τσοκάι στη θέση του.

Η αλχημεία αυτή δεν επηρέασε τους γηπεδούχους που βρήκαν και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Γεντβάι στο 74ο λεπτό με το 2-0 να «κλειδώνει» τη νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Στο φινάλε και συγκεκριμένα στο 90′ ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Αλάγκμπε.

Οι «πράσινοι» πήραν το τρίποντο, έπιασαν στην κορυφή τον ΠΑΟΚ τον οποίο αντιμετωπίζουν στην Τούμπα την επόμενη Κυριακή, αλλά μετράνε δύο απώλειες μετά τους τραυματισμούς των Βέρμπιτς και Σπόραρ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (86’ Λημνιός), Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς, Ρουμπέν (86’ Ακαϊντίν), Κώτσιρας, Μαντσίνι, Μπερνάρ (86’ Ζέκα), Βέρμπιτς (27’ λ.τρ. Αϊτόρ), Σπόραρ (61’ λ.τρ. Τσόκαι).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Γκαρθία, Χριστόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης (86’ Άλβαρες), Μουνάφο (72’ Γιαμπλόνσκι), Αλάγκμπε, Καλτσάς (72’ Μπαρτόλο), Σουρλής (58’ Ζουγλής), Σίτο (46’ Ρεγκίς), Μάντζης.