Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 1-2: Παλικάρι ο Ατρόμητος, «άλωσε» τη Λεωφόρο!

Ο Ατρόμητος απάντησε στο γκολ του Αϊτόρ, γύρισε το ματς και με το 1-2 στο «Απόστολος Νικολαϊδης» πήρε προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου! Έχασε πέναλτι στο 90′ ο Ιωαννίδης, δοκάρι στο ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό ο Μπακασέτας.

Το πρώτο ημίχρονο στη Λεωφόρο γέννησε πολλά γεγονότα, ήταν χορταστικό και ουσιαστικά αποτέλεσε δύο διαφορετικές εικόνες. Στην πρώτη, για περίπου 25 λεπτά, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, είχε φάσεις, είχε δοκάρι, είχε και γκολ. Στη συνέχεια ο Ατρόμητος βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, πήρε θάρρος κι έφτασε και στην ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός κατέβηκε με πιο… φυσιολογική ενδεκάδα, αφού ο Τερίμ έβαλε στην άμυνα τους Αϊκαντίν και Ούγκο και τον Αράο στη φυσική του θέση στον άξονα. Ο Τερίμ έβαλε, επίσης, βασικό τον Μπακασέτα, όπως και τον Νταγκόφσκι στο τέρμα. Ο Μπακασέτας, μάλιστα, στο 10′ είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό ήρθε το 1-0 από τον Αϊτόρ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με ορμή, έκανε φάσεις, αλλά στο 25′ το γκολ του Ανγκιέλσκι -το οποίο μέτρησε μετά από έλεγχο του VAR και τις γραμμές του οφσάιντ– έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Έδωσε και στον Ατρόμητο το θάρρος να βγει μπροστά και να μην έχει παθητικό ρόλο.

Στο 42ο λεπτό ήρθε η ανατροπή με εξαιρετική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Μετά από κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, η άμυνα του Ατρόμητου έκοψε και βγήκε η αντεπίθεση με τον Ανγκιέλσκι να δίνει στον Γιουμπιτάνα κι αυτός με πλασέ να γράφει το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος λογικό ήταν να παίξει ο Παναθηναϊκός επιθετικά πιέζοντας τον Ατρόμητο και χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Αϊτόρ, μετά από πάσα του Μπακασέτα, στο 61ο λεπτό.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 67′ ο Βαλέντσια πήγε να κάνει μεγαλύτερη τη ζημιά στους γηπεδούχους, λίγο μετά την είσοδό του, χάνοντας κι αυτός μεγάλη ευκαιρία για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 1-3.

Οσο περνούσε ο χρόνος και με το 1-2 να βαραίνει τις πλάτες των γηπεδούχων, η ένταση ανέβαινε και οι επιθέσεις πλήθαιναν, με τον Φατίχ Τερίμ να ρίχνει στο ματς και τον Φώτη Ιωαννίδη για να ενισχύσει στις προσπάθειες για το 2-2.

Φάσεις ο Παναθηναϊκός έβγαζε κι ευκαιρίες έχανε, αλλά το σκορ δεν άλλαζε και το άγχος εύλογα είχε κυριεύσει τους «πράσινους».

Στο 87ο λεπτό έγινε η φάση της αναμέτρησης. Το VAR κάλεσε τον Διαμαντόπουλο για onfield review για το μαρκάρισμα του Ασεβέδο στον Ιωαννίδη στο όριο της περιοχής, ο διαιτητής είδε αγκωνιά κι έδωσε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, αλλά ο φορ του τριφυλλιού νικήθηκε στην εκτέλεση από τον Τσιντώτα, αλλά και στη συνέχεια της φάσης όταν προσπάθησε να πάρει το ριμπάουντ και να σκοράρει!

Το χαμένο πέναλτι ήταν η τελευταία ευκαιρία του Παναθηναϊκού για να φέρει το ματς έστω στην ισοπαλία, ο Ατρόμητος πήρε σπουδαία νίκη, ανάγκασε τον Φατίχ Τερίμ στην πρώτη του ήττα και πλέον η ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο Περιστέρι αποκτά τεράστιο ενδιαφέρον!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (61′ Βαγιαννίδης), Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Αράο (71′ Πέρεθ), Βιλένα (61′ Μπερνάρ), Τζούριτσιτς, Μαντσίνι, Αϊτόρ, Μπακασέτας (71′ Ιωαννίδης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Αθανασίου, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ (65′ Ντε Μποκ), Τσακμάκης, Βρακάς (65′ Βαλένσια), Έντερ, Ρομπάιγ, Γιουμπιτάνα (65′ Κούεν), Έρλινγκμαρκ, Αντζιέλσκι (90+4′ Βέργος).