ΑΕΚ: Ματίας καλεί Ραντόνια

ΡΑΝΤΟΝΙΑ

Ο 22χρονος δεξιός μπακ είναι έτοιμος να πάρει την ευκαιρία του Αλμέιδα για το παιχνίδι με τον ΟΦΗ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Στο παιχνίδι της ΑΕΚ με τον ΟΦΗ, αύριο στις 16:00, στην άδεια «OPAP Arena» ο Ματίας Αλμέιδα έχει έντονο προβληματισμό για το δεξί άκρο της άμυνας.

Ο Λάζαρος Ρότα είναι δηλωμένος να εκτίσει την ποινή του για κίτρινες κάρτες σ’ αυτό το παιχνίδι, ενώ ο Τζιμπρίλ Σιντιμπέ παραμένει εκτός προπονήσεων και δύσκολα θα προλάβει να είναι έτοιμος για να χρησιμοποιηθεί. Ετσι, ο Αργεντινός κόουτς είναι αναγκασμένος να προβεί σε αλλαγή σε αυτή τη θέση, όπως τελευταία κάνει και στο αριστερό άκρο χρησιμοποιώντας πλέον τον Σταύρο Πήλιο, αφού έπαιξαν πρώτα εκεί Χατζισαφί, Μοχαμαντί κι ο πασπαρτού Ρότα.

Ο Βένταντ Ραντόνια, στις τελευταίες προπονήσεις, φαίνεται να έχει πάρει σαφές προβάδισμα για τη θέση του δεξιού μπακ, έτοιμος να αρπάξει την ευκαιρία για το παιχνίδι με τον ΟΦΗ.

Ο 22χρονος Βόσνιος δουλεύει καθημερινά με τον Αλμέιδα απ’ το καλοκαίρι του 2022 κι έχει φτάσει σε ένα αρκετά καλό επίπεδο για να τον εμπιστευτεί ο Αργεντινός προπονητής. Μέχρι σήμερα τη φετινή σεζόν ο Ραντόνια παίρνει συμμετοχή μόνο στην ΑΕΚ Β’, όπου έχει παίξει σε 11 παιχνίδια με 2 γκολ. Εκεί επίσης έχει χρησιμοποιηθεί ως δεξιός μπακ, ως αριστερός μπακ, αλλά κι ως κεντρικός αμυντικός. Την περσινή αγωνιστική περίοδο του νταμπλ, ο Αλμέιδα έβαλε τον Ραντόνια σε τέσσερα ματς Κυπέλλου, έχοντας μόνο τις εγχώριες διοργανώσεις και τους Ρότα, Σιντιμπέ πρώτες επιλογές.

Ετσι ο Βόσνιος έπαιξε για δέκα λεπτά με τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Νέα Φιλαδέλφεια (2-0), βασικός με την Κηφισιά εντός έδρας με ένα πολύ ωραίο γκολ (3-0), στο αρχικό σχήμα επίσης και στα δύο παιχνίδια με τον Πανσερραϊκό (νίκες 3-0 και 1- 3).

Φέτος δεν είχε προλάβει να βρει ευκαιρία να παίξει, ενώ σε πολλά ματς ήταν στον πάγκο. Ωστόσο, τώρα έφτασε η ευκαιρία κι ο Ραντόνια είναι αποφασισμένος να την αρπάξει. Βρίσκεται στην τελευταία χρονιά του συμβολαίου του, απ’ το 2021 στην ΑΕΚ έχει παίξει οκτώ ματς στην πρώτη ομάδα με λιγότερα από πεντακόσια αγωνιστικά λεπτά.