Nίκη Βόλου-Αρης 2-2: «Καθάρισε» ο Σαβέριο, στην τετράδα οι «κιτρινόμαυροι»

Ο Αρης έκανε αγγαρεία στο Πανθεσσαλικό, αλλά με τα δύο γκολ του Κίκε Σαβέριο πήρε το 2-2 από τη Νίκη και προκρίθηκε στους τέσσερις του Κυπέλλου, όπου θα περιμένει Παναιτωλικό ή ΟΦΗ. Συγκίνηση για τον Παύλο Κυριακίδη, μαζί οι φίλαθλοι των δύο ομάδων στις κερκίδες

Με πολλές απουσίες, αδόκιμη ενδεκάδα και κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης ζορίστηκε από τη Νίκη Βόλου, αλλά πήρε αυτό που ήθελε, την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας (σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα), όπου θα περιμένει να μάθει σήμερα αν θα αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό ή τον ΟΦΗ.

Ο Αρης αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τη Νίκη Βόλου, χάρη σε δύο γκολ του Κίκε Σαβέριο, που άνοιξε το σκορ και ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα. Ενδιάμεσα η Νίκη είχε ισοφαρίσε σε 1-1 με τον Κάσσο, ενώ προηγήθηκε με απίστευτη γκάφα του Μπράμπετς, που  με τραγικό λάθος έδωσε έτοιμο γκολ στον Ριμπέιρο.

Ανοιξε το σκορ ο Σαβέριο

Το παιχνίδι ξεκίνησε κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες, με κρύο και χαλαζόπτωση και τους παίκτες των δύο ομάδων να προσπαθούν να προσαρμοστούν. Το ματς δεν είχε φάσεις μέχρι το 27′ όταν ο Mάνου Γκαρθία έκανε το γέμισμα από δεξιά, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Γαβριηλίδη και ο διαιτητής Τσακαλίδης έδωσε πέναλτι. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Σαβέριο ανοίγοντας το σκορ.

Η ισοφάριση και η αφιέρωση

Ο Αρης δεν κράτησε για πολλή ώρα το προβάδισμα, καθώς στο 35’ η Νίκη ισοφάρισε σε 1-1. Ο Κρητικός σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και πήγε στον αμαρκάριστο Κάσσο που από κοντά απλά την έσπρωξε στα δίχτυα.

Αμέσως μετά όλοι οι ποδοσφαιριστές της Νίκης έτρεξαν στον πάγκο και αφιέρωσαν το γκολ στον Παύλο Κυριακίδη που ζει μια τραγωδία, καθώς «έχασε» τη σύζυγό του σε ηλικία 30 ετών, αλλά ζήτησε να μπει στην αποστολή.

Η γκάφα του Μπράμπετς για τη ανατροπή

Δευτερόλεπτα μετά το σφύριγμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Νίκη Βόλου έκανε την ανατροπή με απρόσμενο τρόπο! Από τραγικό λάθος του Μπράμπετς που ήταν μόνος του, στην προσπάθεια του να γυρίσει στον Χουτεσιώτη, ο Πολίτης έκλεψε και πάσαρε στον Ριμπέιρο που σχεδόν μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στη Νίκη Βόλου.

O Σαβέριο αποκατέστησε την τάξη

Ο Αρης δεν πατούσε καθόλου καλά στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας πολλά λάθη, αλλά ο Σαβέριο έβαλε τάξη. Στο 69′ από εξαιρετική μπαλιά του Φεράρι, ο Σαμόρα με το στήθος έστρωσε για τον Σαβέριο που με φοβερό βολέ ισοφάρισε σε 2-2.

Μαζί οι φίλαθλοι των δύο ομάδων μέχρι που τους χώρισε η Αστυνομία!

Οι λίγοι φίλαθλοι του Αρη που κατάφεραν να φτάσουν στο αποκλεισμένο Πανθεσσαλικό, μπήκαν στην ίδια κερκίδα με τους φιλάθλους της Νίκης Βόλου. Φώναξαν μαζί συνθήματα για τον Αλκη Καμπανό, αλλά παράλληλα αποδοκίμασαν τον Αχιλλέα Μπέο, που είναι «κόκκινο πανί» και για τις δύο πλευρές.

Μετά το 20ό λεπτό, οι αστυνομικές δυνάμεις διαχώρισαν πάντως τους φιλάθλους του Αρη και της Νίκης, χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάτι.