Παναιτωλικός-ΟΦΗ 3-1: Έγραψε ιστορία η ομάδα του Πετράκη και τώρα... Άρης

Ο Παναιτωλικός ζευγάρωσε τις νίκες του επί του ΟΦΗ (3-1 στο Αγρίνιο) και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κλείστηκε το ραντεβού του Παναιτωλικού με τον Άρη στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού η ρεβάνς κόντρα στον ΟΦΗ έληξε 3-1.

Είχε προηγηθεί η νίκη του συνόλου του Γιάννη Πετράκη στο «Θ. Βαρδινογιάννης» με 2-1.

Η κρητική ομάδα, η οποία παρατάχθηκε με τριάδα στην άμυνα, μπήκε πιο δυνατά και απείλησε στο 3′ μετά από γύρισμα του Νέιρα.

Ο Μπάκιτς κατέγραψε τη δεύτερη καλή στιγμή στο 16′, με ένα σουτ που σταμάτησε στον Μαλή.

Από το 20′ κι έπειτα, ο Παναιτωλικός άρχισε να κάνει τελικές, με πιο αξιοσημείωτη ένα σουτ εκτός περιοχής του Ντουάρτε στο 23′ (άουτ).

Ο ΟΦΗ απάντησε στο ίδιο λεπτό με σκαστή κεφαλιά του Νέιρα που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Στεργιάκης.

Η προειδοποιητική βολή των γηπεδούχων δόθηκε στο 30′, όταν το κοντινό πλασέ του Ντίας αποκρούστηκε από τον Μπάουμαν και αμέσως μετά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Λουίζ Φελίπε έπιασε ένα δυνατό σουτ και ο Στεργιάκης απέκρουσε εντυπωσιακά, στο 35′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίας εξουδετερώθηκε από τον Μπάουμαν σε κόρνερ και στο 36′ ο Μπάκιτς έστειλε την μπάλα άουτ με δυνατό σουτ.

Το σκορ άνοιξε στο 38′ με δυνατό συρτό σουτ του Ντουάρτε, έπειτα από σπουδαία συνεργασία και ασίστ του Ντίας.

Οι τελικές του α’ ημιχρόνου ήταν 5-7, τα κόρνερ 2-6 και η κατοχή 33%-67%, όμως, το σκορ έγραψε 1-0.

Ο Παναιτωλικός έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 59′, έπειτα από γύρισμα του Λιάβα, παρέμβαση του Ντουάρτε και κοντινό πλασέ του Χατζηθεοδωρίδη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πέδρο έκανε ένα συρτό σουτ και ο Μπάουμαν απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ αμέσως μετά έκανε το ντεμπούτο του ο Άαρον Ισέκα.

Ο Ισέκα, μάλιστα, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 72′, ύστερα από ωραία κάθετη του Μπάκιτς, μειώνοντας σε 2-1.

Ακολούθησε πίεση του ΟΦΗ και ευκαιρίες με τον Γκαγέγος (άστοχο σουτ εκτός περιοχής στο 79′ και δυνατό σουτ στο 84′ που σταμάτησε ο Στεργιάκης).

Τα πάντα είχαν κριθεί από τη στιγμή που το ματς είχε μπει στις καθυστερήσεις, ώσπου στο 90+3′ ο Πέρεθ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα έπειτα από αντεπίθεση και γύρισμα του Λιάβα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Μαλής, Οικονόμου (70′ Ντουάρτε), Μλάντεν, Ντουάρτε (85′ Σενγκέλια), Τσιγγάρας (85′ Πέρεθ), Χατζηθεοδωρίδης, Μαυρίας, Τορεχόν (70′ Μπακάκης), Ντίας (57′ Λιάβας), Πέδρο.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Μπρεσάν, Μπάκου (55′ Μοσκέρα), Νέιρα (64′ Ισέκα), Βούρος, Τοράλ (64′ Γκαγέγος), Τοράρινσον (78′ Λάρσον), Λουίζ Φελίπε, Γκλάζερ (46′ Ριέρα), Μπάκιτς, Αμπάντα.