Πανσερραϊκός-Αρης 1-1: Ο Αλεξιτς... ακύρωσε το υπέροχο γκολ του Μορόν!

Ο Λόρεν Μορόν έβαλε όλη την άμυνα του Πανσερραϊκού στα δίχτυα με ένα από τα ωραιότερα γκολ της σεζόν αλλά ο Αρης δεν έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τις Σέρρες, καθώς ο Αλεξιτς τον τιμώρησε με γκολ στο 90+5′ και έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1)

Μια… φωτοβολίδα και μια… καμινάδα! Ο Αρης προηγήθηκε στις Σέρρες με τη γκολάρα του Μορόν, κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, αλλά δεν μπόρεσε να κλειδώσει το αποτέλεσμα και ο Αλεξιτς που ήρθε από τον πάγκο τον τιμώρησε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και έδωσε τον βαθμό στον Πανσερραϊκό!

Η ολιγωρία της άμυνας του Αρη στις καθυστερήσεις, του στέρησε μια νίκη μέσα από τα χέρια του, καθώς ο Πανσερραϊκός δεν παράτησε το παιχνίδι και δικαιώθηκε στο φινάλε. Ο Οικονόμου γέμισε στον ουρανό, αλλά όταν η μπάλα άρχισε να πέφτει, ο Αλεξιτς πρόλαβε και νίκησε τον Μοντόγια για το 1-1!

Νωρίτερα, ο Λόρεν Μορόν χόρεψε τον Στάικο, όπλισε και εκτέλεσε τόσο γρήγορα που ο Χόβαν, δεν πρόλαβε καν να δει την μπάλα να καταλήγει στο «γάμα» της εστίας του!

Το 11ο φετινό γκολ του Ισπανού σούπερ σταρ, είναι αναμφίβολα το καλύτερο φετινό του και ένα από τα πιο όμορφα του πρωταθλήματος ωστόσο δεν έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στον Αρη, που έχασε την ευκαιρία να πετύχει και την τρίτη διαδοχική του νίκη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα, μετά τα διπλά στο Αγρίνιο με Παναιτωλικό και Καισαριανή με Κηφισιά.

Η τελευταία φορά που ο Αρης είχε τρεις σερί εκτός έδρας νίκες ήταν το 2020-21, όταν επικράτησε διαδοχικά του Παναθηναϊκού (1-0), του Παναιτωλικού (1-0 και της ΑΕΛ (3-0).

Ανούσιο πρώτο ημίχρονο

Τα πρώτα 45 λεπτά κύλησαν στο γήπεδο των Σερρών χωρίς συγκινήσεις. Ενα ματς με πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές, χωρίς μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, χωρίς κάτι που να θυμάσαι πέρα από εκνευρισμό, ένταση και πάθος στις μονομαχίες των δύο αντιπάλων.

Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και να χτίσει ένα ικανο χρονικό διάστημα με καλές επιλογές που να προβληματίσει τον αντίπαλό της. Ο Αρης είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά μέχρι εκεί, αφού δεν έγινε απειλητικός στην περιοχή του Πανσερραϊκού, που επίσης δεν προβλημάτισε τον Κουέστα.

Εσκισε τα δίχτυα ο Μορόν!

Τον δρόμο προς τα δίχτυα του Πανσερραϊκού τον άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο ο Λόρεν Μορόν, με ένα γκολ ποίημα, που άφησε άγαλμα τον γκολκίπερ Χόβαν! Ο Ισπανός στράικερ κλείστηκε από τον Στάικο στο 52′, αλλά με μία εκπληκτική κίνηση τον έβαλε με πλάτη στην εστία και κεραυνοβόλησε τον γκολκίπερ του Πανσερραϊκού στέλνοντας την μπάλα στο γάμα. Ηταν τόσο αστραπιαία η εκτέλεση του, που όλη η άμυνα του Πανσερραϊκού έμεινε να κοιτάζει την μπάλα, ενώ ο σκόρερ του Αρη πήγε στον πάγκο και πανηγύρισε με την φανέλα του Αλκη Καμπανού και το 19.

Ο Αρης θα μπορούσε να κλειδώσει το παιχνίδι στο 67′, αλλά ο Σαβέριο πέταξε την ευκαιρία στα σκουπίδια με ένα κακό πλασέ.

Τον τιμώρησε ο Αλεξιτς!

Ο Αρης δεν φρόντισε να σκοράρει και δεύτερο γκολ και η μπάλα τον τιμώρησε στο 90+5′ όταν από γέμισμα του Οικονόμου, ο Αλεξιτς νίκησε τον Μοντόγια και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1!

Οι ενδεκάδες: Με Κουέστα, Βέλεθ άρχισε ο Αρης

Ο Ακης Μάντζιος παρέταξε την πιο ισχυρή του ομάδα σε σχέση με τους παίκτες που ήταν στην αποστολή. Επέστρεψε στην ενδεκάδα ο Κουέστα, ενώ ο Βέλεθ που κάλυψε το κενό του Φαμπιάνο, προτιμήθηκε από τον Ρόουζ που έχασε πολλές προπονήσεις.

Για τον Πανσερραϊκό, ο Πάμπλο Γκαρσία άλλαξε την διάταξη της ομάδας τους με τετράδα στην άμυνα, εξαιτίας της απουσίας του Διαμαντή.