Premier League: Οι «κανονιέρηδες» πυροδοτούν τo κυνήγι για τον τίτλο, καθώς η Σίτι καιροφυλακτεί...

Η Άρσεναλ πλησίασε σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή της Premier League μετά τη νίκη εντός έδρας με 3-1 επί της πρωτοπόρου Λίβερπουλ την Κυριακή (04/02). Την ίδια ώρα η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται δύο νίκες μακριά από την κορυφή, έχοντας όμως και δύο ματς λιγότερα.

Το διπλό χτύπημα σε κάθε ημίχρονο από τους Μπουκάγιο Σάκα στο 14′ και Γκαμπριέλ Μαρτινέλι στο 67′, καθώς και ένα γκολ του Λεάντρο Τρόσαρντ στις καθυστερήσεις, έδωσαν στην Άρσεναλ μια πανάξια νίκη με 3-1 επί της πρωτοπόρου Λίβερπουλ σε μια αναμέτρηση υψηλών απαιτήσεων στην Premier League στο Emirates Stadium.

Με τη νίκη της Κυριακής (04/02), η Άρσεναλ έμεινε δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, η οποία υπέστη τη δεύτερη ήττα της στην Premier League στους τελευταίους 34 αγώνες της, με τις δύο ήττες να έρχονται στο βόρειο Λονδίνο, η πρώτη εκ των οποίων ήταν η ανατροπή με 2-1 στην έδρα της  Τότεναμ τον Σεπτέμβριο.

Έτσι πλέον η μάχη του τίτλου αρχές Φεβρουαρίου «φουντώνει» για τα καλά καθώς  η Μάντσεστερ Σίτι έχει τη δυνατότητα με επικράτηση εντός έδρας στον σημερινό αγώνα τους επί της Μπρέντφορντ να αγγίξει τη δεύτερη θέση σε ισοβαθμία στους 49 βαθμούς με την Άρσεναλ και να κάνει πιο βάσιμες -αν και είναι νωρίς- τις ελπίδες τίτλου, όταν αντίστοιχα η πρωτοπόρος Λίβερπουλ έχασε «πολύτιμο έδαφος».

Ο Φεβρουάριος για τους διεκδικητές αναμένεται κομβικός μήνας για την υπόθεση τίτλου δεδομένων των ισχνών βαθμολογικών διαφορών, σε συνδυασμό και με τις μεγάλες αναμετρήσεις που έρχονται μαζεμένες στην αρχή του Μαρτίου ( Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στις 3/3, Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι στις 9/3).