Γερεμέγεφ: Οι απίθανες επιδόσεις του με τον Παναθηναϊκό!

Ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ σκόραρε το δεύτερο γκολ στην επικράτηση του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού και εξελίσσεται σε καίριο πρωταγωνιστή για τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός  κατόρθωσε  να ξεπεράσει το εμπόδιο του αιώνιου αντιπάλου του στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας  επικρατώντας με 2-0. Σε μία αναμέτρηση με πλειάδα τελικών εκατέρωθεν , ξεχωρίζει η κυνικότητα των «πράσινων», με τον Σουηδό επιθετικό Αλεξάντερ Γερεμέγεφ να  δίνει για ακόμη μία φορά μία πολύτιμη λύση στον τομέα του σκοραρίσματος.

Αποτελεί γεγονός ότι με την  παρουσία των  Φώτη Ιωαννίδη και  Σπόραρ, ο Σουηδός επιθετικός πιθανότατα να μην είχε λάβει τις ευκαιρίες τις οποίες άξιζε βάση της συνεισφοράς του στο παιχνίδι των «πρασίνων». Όμως  οι πρόσφατες εξελίξεις με τους  τραυματισμούς των δύο κεντρικών επιθετικών του έδωσαν ακόμα μία  «χρυσή» ευκαιρία που φαίνεται να μην σκοπεύει  να την αφήσει να περάσει ανεκμετάλλευτη.

Παρόλα αυτά ο ρόλος του στον φετινό Παναθηναϊκό ,είτε επί ηγεσίας Ιβάν Γιοβάνοβιτς, είτε με την καθοδήγηση του νέου  προπονητή  Φατίχ Τερίμ  παραμένει να μην είναι τίποτα άλλο παρά κομβικός. Αριθμεί 7 συμμετοχές στην Super League  έχοντας βρει δίχτυα 5 φορές. Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι πως έχει καταφέρει αυτά τα στατιστικά έχοντας μόνο 185 λεπτά συμμετοχής. Μάλιστα πριν το ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό, τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής του στο πρωτάθλημα αποτελούσαν τα 45 στην αναμέτρηση εκτός έδρας επί του ΠΑΟΚ.

Ο Σουηδός επιθετικός έχει δείξει καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν πως έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό του και μπορεί να είναι game changer για την ομάδα του. Έχει αρπάξει κάθε διαθέσιμη ευκαιρία από τα μαλλιά,  βρίσκοντας δίχτυα τέσσερις φορές ως αλλαγή με την δικαίωση των κόπων του να έρχεται με  το κομβικό του γκολ για να διασφαλιστεί η νίκη του «τριφυλλιού» επί των «ερυθρόλευκων». Πρώτο του γκολ ως βασικός στο πρωτάθλημα με τον Παναθηναϊκό.