Παναιτωλικός - Ατρόμητος 1-0: Επιτέλους νίκη οι Αγρινιώτες και με 10 παίκτες

Με γκολ του Νίκου Καρέλη στο 24ο λεπτό, ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου στο Αγρίνιο και άφησε πίσω του το αρνητικό σερί των πέντε παιχνιδιών χωρίς νίκη στη Stoiximan Super League.

Το πρώτο γκολ του Νίκου Καρέλη στο πρωτάθλημα (στο 24ο λεπτό) χάρισε στον Παναιτωλικό τη νίκη με 1-0 επί του Ατρομήτου στο Αγρίνιο.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη άφησε πίσω της το αρνητικό σερί των πέντε παιχνιδιών χωρίς τρίποντο στη Stoiximan Super League.

Οι γηπεδούχοι, αν και αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο από το 30′ λόγω αποβολής του Οικονόμου, πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Πλέον, ο Παναιτωλικός στρέφει την προσοχή του στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Άρη (13/2, 19:30).

Αντίθετα, ο Ατρόμητος γνώρισε τέταρτη σερί ήττα και υποχώρησε στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα στο 3′ με τον Αντζιέλσκι, ο οποίος όμως ήταν εκτεθειμένος.

Ο Παναιτωλικός βρήκε δίχτυα στο 24′ με πλασέ του Καρέλη, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Πέρεθ.

Έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω σκληρού φάουλ του Οικονόμου (απευθείας κόκκινη) στον Έντερ Γκονζάλες.

Τότε, ο Τορεχόν γύρισε τρίτος στόπερ, ο Χατζηθεοδωρίδης αριστερός μπακ-χαφ και ο Ντίας έπαιξε στον άξονα για τον Παναιτωλικό, ο οποίος πορεύθηκε με διάταξη 3-5-1.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μαλής μπήκε στη θέση του Χατζηθεοδωρίδη και ο Τορεχόν πέρασε στην αριστερή πλευρά.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Παναιτωλικός άγγιξε το 2-0 στο 43′, όταν το κοντινό σουτ του Μαυρία αποκρούστηκε από τον Τσιντώτα.

Ο Ατρόμητος, με τη σειρά του, άγγιξε την ισοφάριση στο 45+4′ με πλασέ του Αντζιέλσκι από πλεονεκτική θέση που πέρασε ψηλά άουτ.

Πέντε λεπτά μετά τη σέντρα του β’ ημιχρόνου, η ομάδα του Περιστερίου έχασε διπλή ευκαιρία με τους Αντζιέλσκι (κεφαλιά που αλλοίωσε ο Στεργιάκης, προτού η μπάλα βρει στο οριζόντιο δοκάρι) και Βαλέντσια (κεφαλιά που απέκρουσε ο Στεργιάκης).

Ο Σάσα Ίλιτς έπαιξε με δύο κλασικά φορ μετά το 67′, αφού έριξε στη μάχη τον Βέργο αντί του Γιουμπιτάνα, ενώ ο Παναιτωλικός έπαιξε με Ζοάο Πέδρο στην κορυφή της επίθεσης και Λιάβα στον άξονα αντί του τραυματία Ντίας.

Ο τεχνικός του Ατρομήτου ανακάτεψε κι άλλο την τράπουλα, όμως, δεν κατάφερε να βρει λύση στο επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του, καθώς και η κεφαλιά του Έντερ στο 86′ πέρασε άουτ.

Στις καθυστερήσεις ο Παναιτωλικός έμεινε για λίγο με 9 παίκτες λόγω προβλήματος του Φ. Ντουάρτε, ο οποίος επανήλθε και έβγαλε τέσσερα λεπτά κουτσαίνοντας.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς, Μαυρίας (75′ Χουάνπι), Ντουάρτε, Πέρες (76′ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (36′ Μαλής), Τορεχόν, Ντίας (69′ Λιάβας), Καρέλης (68′ Σίλβα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Κιβρακίδης (77′ Αθανασίου), Τσακμάκης (46′ Καμαρά), Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (76′ Ντε Μποκ), Κούντε, Γκονζάλες, Γιουμπιτάνα (68′ Βέργος), Ρομπάιγ (77′ Ντιρκς), Αντζιέλσκι, Βαλένσια.