Πανσερραϊκός - Παναθηναϊκός 0-3: Απόδραση από τις Σέρρες

Με τον Πανσερραϊκό να «φωνάζει» για το πρώτο γκολ και τους Βέρμπιτς, Παλάσιος και Γερεμέγεφ να σκοράρουν, ο Παναθηναϊκός έφυγε με το 0-3 από τις Σέρρες.

Το ιδανικό σενάριο για τον Φατίχ Τερίμ στις Σέρρες ήταν μία εύκολη νίκη χωρίς απώλειες ενόψει του αγώνα κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ. Ο Τούρκος προπονητής προχώρησε στο αναμενόμενο ροτέισον στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού, έβαλε τον Σπόραρ βασικό μετά από καιρό και είδε τον Βέρμπιτς στο 9ο λεπτό να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά, σε φάση που ο Πανσερραϊκός φώναξε για επιθετικό φάουλ.

Το γρήγορο γκολ βοήθησε τους «πράσινους» να επιβάλουν τον ρυθμό τους χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Το έργο έγινε ακόμα πιο εύκολο στο 31ο λεπτό όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0. Ο Μπερνάρ έκλεψε από τον Θυμιάνη, τροφοδότησε τον Παλάσιος, ο οποίος πέρασε τον αμυντικό των Σερραίων και πλάσαρε εύστοχα τον Χοβάν δεξιά της περιοχής.

Η πρώτη σοβαρή αντίδραση του Πανσερραϊκού στην άμυνα του τριφυλλιού ήρθε λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους. Μετά την εκτέλεση κόρνερ και απομάκρυνση της μπάλας, ο Ντανκερλούι έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Λοντίγκιν.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο άνοιξε και αμφότερες οι ομάδες βρήκαν κενούς χώρους για να απειλήσουν. Το έκαναν οι φιλοξενούμενοι σε αρκετές περιπτώσεις, το έκανε και ο Πανσερραϊκός που ήθελε το γκολ για να μπει ξανά στο παιχνίδι και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Σημαντική η ευκαιρία του 71ου λεπτού με τον Σοφιανό να χάνει ευκαιρία μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της άμυνας του Παναθηναϊκού.

Στις καθυστερήσεις ο Γερεμέγεφ βρήκε δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (η μπάλα βρήκε πάνω του σε σουτ του Μαντσίνι), διαμόρφωσε το τελικό 0-3 και πλέον οι «πράσινοι» επικεντρώνουν το ενδιαφέρον τους στην Τούμπα, για το βραδινό ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, αλλά και για τον πρώτο ημιτελικό της προσεχούς Τετάρτης με τον Δικέφαλο Βορρά στο κύπελλο Ελλάδας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστρεμ, Θυμιάνης, Διαμαντής (25’ λ.τρ. Σοφιανός), Στάικος (8, Ουεντραόγκο (46’ Πεταυράκης), Μορέιρα, Ουάρντα, Τομάς (69’ Χατζηστραβός), Άλεκσιτς (69’ Μπετανκόρ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Ακαϊντίν, Ούγκο, Χουάνκαρ, Ζέκα, Βιλένα (89’ Μαντσίνι), Παλάσιος (84’ Λημνιός), Μπερνάρ (84’ Σένκεφελντ), Βέρμπιτς (57’ Κώτσιρας), Σπόραρ (89’ Γερεμέγεφ).