ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 1-1: Ο Κεντζιόρα στο 89' απέδωσε δικαιοσύνη και κράτησε την κορυφή!

Η ΑΕΚ χωρίς να είναι καλύτερη από τον ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί χάρη σε ένα γκολ του Ελίασον στο 47′, στη μία και μοναδική της κλασική ευκαιρία – Ισοφάρισε στο 89′ με κεφαλιά ο Κεντζιόρα – Δοκάρι για την ομάδα του Λουτσέσκου ο Ντεσπόντοφ, μεγάλες χαμένες ευκαιρίες από Σαμάτα και Κωνσταντέλια.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 89ο λεπτό για να αποδοθεί δικαιοσύνη στο χθεσινό ντέρμπι. Το γκολ του Ελίασον στο 47′, στη μοναδική της κλασική ευκαιρία, ισοφάρισε ο Κεντζιόρα στο 89′ με κοντινή κεφαλιά, ενώ είχαν προηγηθεί άλλες τρεις πολύ σημαντικές ευκαιρίες για τον «δικέφαλο του Βορρά». Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα που κρατάει τον ΠΑΟΚ στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Ένωση βρέθηκε πολύ κοντά στο να «κλέψει» το τρίποντο της χρονιάς Χωρίς να είναι καλύτερη από τους γηπεδούχους έπαιξε πιο έξυπνα στο μεγαλύτερο διάστημα, προηγήθηκε και στο τσακ απώλεσε τους δύο βαθμούς.

Η μητέρα των μαχών μέχρι την… επόμενη διεξήχθη χθες βράδυ στο γήπεδο της Τούμπας εκεί όπου ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την πρωταθλήτρια ΑΕΚ, με ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής.Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας σήκωσε πυρετό με αποτέλεσμα ο Ραζβάν Λουτσέσκου να τον κρατήσει στον πάγκο και να τοποθετήσει στη θέση του τον Τόμας Μουργκ.

Το αρχικό σχήμα του ΠΑΟΚ αποτέλεσαν οι Κοτάρσκι- Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα- Οζντόεφ, Μεϊτέ- Ζίβκοβιτς, Τάισον, Μουργκ- Σαμάτα, με τον φορμαρισμένο Ντεσπόντοφ να βρίσκεται στον πάγκο.

Από την άλλη πλευρά, ο Ματίας Αλμέιδα διάλεξε για το ξεκίνημα τους Στάνκοβιτς- Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιο- Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς- Τσούμπερ, Γκαρσία.

Με τον σχηματισμό στο 4-2-3-1 τοποθετήθηκαν στο τερέν οι γηπεδούχοι, με 4-4-2 και ρόμβο στη μεσαία γραμμή οι φιλοξενούμενοι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, έκλεισαν την ΑΕΚ στο αμυντικό τρίτο και προσπάθησαν να βρουν τρόπους απειλής. Το πρέσινγκ που άσκησαν ψηλά ήταν αποδοτικό, ενώ επιχείρησαν να χτυπήσουν κυρίως από την πλευρά του Πήλιου με τον Ζίφκοβιτς, να προσπαθεί να απομονώσει το νεαρό μπακ, για να δημιουργήσει ρήγμα στο «ένας με έναν».

Η ασφυκτική πίεση του ΠΑΟΚ από την πρώτη πάσα, δημιούργησε πολλά προβλήματα στο build up  της Ένωσης, καθώς η καλή δουλειά στο ανασταλτικό κομμάτι των τεσσάρων προωθημένων του Λουτσέσκου, εγκλώβισε το συγκρότημα του Αλμέιδα. Στην πρώτη φάση, ωστόσο, που οι «κιτρινόμαυροι» έσπασαν το πρέσινγκ και κινήθηκαν γρήγορα ανάμεσα στις γραμμές, δημιούργησαν και την πρώτη υποψία ευκαιρίας, ενώ κέρδισαν και δύο διαδοχικά κόρνερ.

Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπους να αναπτυχθούν, ισορρόπησαν μετά το 20άλεπτο, ωστόσο, ευκαιρίες δεν υπήρξαν ούτε με το σταγονόμετρο, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές ανασταλτικά.

Οι δύο αντίπαλοι βρήκαν τις πρώτες τους τελικές μέσα σε ένα λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς στο 40′ σούταρε άστοχα, ενώ ο Οζντόεφ ένα λεπτό αργότερα βρήκε στόχο, αλλά χωρίς δύναμη με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Στάνκοβιτς. Το ημίχρονο έκλεισε με μια αδύναμη κεφαλιά του Κάλενς, τις δύο ομάδες να έχουν από δύο τελικές στην εστία, ενώ η κατοχή ήταν υπέρ της ΑΕΚ (68-32%), χωρός αυτό να παίξει κάποιο ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ό,τι δεν έγνε σε όλο το πρώτο μέρος έγινε στο ξεκίνημα του δεύτερου, όταν η Ενωση κατάφερε στην πρώτη της σωστά δομημένη αντεπίθεση να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε στο χώρο αφήνοντας πίσω του τον Κεντζιόρα, πάτησε περιοχή γύρισε παράλληλα στο δεύτερο δοκάρι όπου έκανε κίνηση ο Ελίασον για να πετύχει ένα από τα πιο εύκολα και συνάμα πιο σημαντικά γκολ της καριέρας του (47′).

Αυτό το τέρμα κόντρα στη ροή του αγώνα, σήμανε συναγερμό στην άμυνα του ΠΑΟΚ με τον Λουτσέσκου να σηκώνει από τον πάγκο Ντεσπόντοφ και Κωνσταντέλια. Η πρώτη καλή απόπειρα για την ισοφάριση ήρθε από τον Σαμάτα στο 56′, ο οποίος έπειτα από κόντρες, βρήκε τη μπάλα μπροστά του στο σημείο του πέναλτι, αλλά σούταρε ατσούμπαλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Επόμενη απόπειρα από τον Ντεσπόντοφ (αντικατέστησε τον Μουργκ) στο 68′ ανάγκασε τον Στάνκοβιτς να απομακρύνει σε κόρνερ. Επόμενη κίνηση από τον Λουτσέσκου ο Κωνσταντέλιας αντί του Ζίφκοβιτς, για να απαντήσει ο Αλμέιδα με Μάνταλο αντί Ελίασον και Πόνσε αντί του Λιβάι. Ενα τέταρτο πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας ο τεχνικός του ΠΑΟΚ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί με τρεις μαζεμένες κινήσεις.

Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Κωνσταντέλια στο 80′ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι. Ενα λεπτό αργότερα, ο Ντεσπόντοφ σημάδεψε το δεξί δοκάρι, στην πιο μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ να φέρει το ματς στα ίσια στο 81′. Τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 89′ από τον Κεντζιόρα, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Στάνκοβιτς για να κόψει το καρπούζι στη μέση…