Παναιτωλικός-Αρης 0-1: Μισή πρόκριση από το κεφάλι του Βέλεθ!

Ο Μάνου Γκαρθία έκανε τα μαγικά του και ο Βέλεθ του… κεφαλιού του για να πάρει ο Αρης προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό με το 0-1 στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό! Ο Κουέστα κράτησε εντυπωσιακά το μηδέν στα πρώτα 15 λεπτά που κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι

Μια κεφαλιά μισός τελικός! Ο Φραν Βέλεθ πέτυχε το πρώτο του γκολ στο δεύτερο πέρασμά του από τον Αρη και ουσιαστικά έδωσε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στον Αρη για τον τελικό του Κυπέλλου με το 0-1 στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό, ενόψει του δεύτερου αγώνα της 6ης Μαρτίου!

Ο Βέλεθ ήταν από τους κορυφαίους μαζί με τον Μάνου Γκαρθία και οι δύο τους συνδυάστηκαν άψογα στο 64′ για τη φάση του 0-1. Ο Ισπανός μέσος σέντραρε με τρομερή μαεστρία και ο Βέλεθ που έκανε μια κούρσα για να βγει σε θέση σέντερ φορ, με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

Ο Βέλεθ έχει πετύχει άλλα πέντε γκολ με τη φανέλα του Αρη, το τελευταίο ήταν πριν από 4 χρόνια (9 Φεβρουαρίου 2020) στο 1-1 με τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Σπουδαία συμμετοχή στο 0-1 είχε και ο Χουλιάν Κουέστα, ο οποίος στα πρώτα 15 λεπτά έκανε τρομερές αποκρούσεις για να κρατήσει το μηδέν.

Πως ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Η σύνθεση του Γιάννη Πετράκη με Τσάβες στην εστία

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες, Μάλης, Ντουάρτε, Στάγιτς, Λιάβας, Χουάνπι, Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν, Σενγκέλια, Πέδρο.

Η συνθεση του Μαντζιου με Βέλεθ και Μάνου Γκαρθία

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Μπράμπετς, Βέλεθ, Μοντόγια, Βερστράτε, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο, Μάνου Γκαρθία, Μορόν

Η συνθεση του Μαντζιου με Βέλεθ και Μάνου Γκαρθία ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Μπράμπετς, Βέλεθ, Μοντόγια, Βερστράτε, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο, Μάνου Γκαρθία, Μορόν

Σαρωτικός ο Παναιτωλικός για 15 λεπτά!

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς έχοντας και την υποστήριξη των φιλάθλων του, καθώς άνοιξαν ξανά τα γήπεδα και έπιασε στον ύπνο τον Αρη, όχι όμως και τους Κουέστα και Βέλεθ. Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη κυριάρχησαν ολοκληρωτικά, προκάλεσαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του Αρη που έδεινε να τα έχει χαμένα, αλλά ο Βέλεθ έδιωχνε ότι μπορούσε και ο Κουέστα τα υπόλοιπα!

Το διπλό όχι του Κουέστα στον Τορεχόν!

Μάλιστα ο Παναιτωλικός έχασε τρομερή διπλή ευκαιρία, αλλά ο Κουέστα κράτησε όρθιο τον Αρη απέναντι στον Τορεχόν με σπουδαίες επεμβάσεις.

Η απάντηση του Μπράμπετς

Μετά το πρώτο 25λεπτο «τούρμπο» του Παναιτωλικού, ο Άρης ισορρόπησε και άρχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, αναζητώντας ευκαιρίες να βγει μπροστά και να απειλήσει τον γκολκίπερ Τσάβες. Μάλιστα στο 30′ ο Σουλεϊμάνοφ βρήκε μόνο του τον Μπράμπετς στη μικρή περιοχή, αλλά ο Τσέχος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και την έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναιτωλικός μάζεψε γρήγορα τις γραμμές του για να αμυνθεί και στο 41′ γλίτωσε το 0-1 από τον Σαβέριο, που άργησε να κάνει κοντρόλ και όταν πλάσαρε νικήθηκε από τον Τσάβες.

Πάρε-βάλε του Μάνου Γκαρθία στον Βέλεθ και 0-1!

Ο Αρης μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έλεγξε το παιχνίδι και κράτησε την μπάλα στα πόδια του αναζητώντας διαδρόμους στην άμυνα των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Αρη δικαιώθηκαν στο 64′ με τους Μάνου Γκαρθία και Βέλεθ να κρύβουν την μπάλα. Ο Ισπανός έκανε εξαιρετικό κοντρόλ, σέντραρε στην πλάτη της άμυνας βλέποντας τον συμπατριώτη του να ανεβαίνει με φόρα και ο Βέλεθ με το κεφάλι νίκησε τον Τσάβες για το 0-1.

Στο τέλος υπήρχε ένταση και σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά και μια κόκκινη κάρτα στον Μαυρία, που με το VAR έγινε κίτρινη.