ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΛΑΜΙΑ 3-2: Πρώτη νίκη με εκπληκτική ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο

Μία μεγάλη ανατροπή χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να φτάσει επιτέλους στην πρώτη του νίκη σε φιλικό παιχνίδι στη φετινή προετοιμασία κρατώντας το καλύτερο για το τέλος, αφού γύρισε το παιχνίδι από 1-2 σε 3-2 στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα.

Από την «κόλαση στο παράδεισο» χρειάστηκε να… ταξιδέψουν οι «πράσινοι» στο τελευταίο τους φιλικό παιχνίδι κόντρα στη Λαμία στη Λεωφόρο για να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στην προετοιμασία της φετινής σεζόν. Βρέθηκαν να χάνουν με 1-2 στο 75′ και έπρεπε να φτάσουν στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα για να γυρίσουν «τούμπα» το ματς και να πάρουν τη νίκη με 3-2 χάρη στα γκολ των Μπουζούκη (86′) και Καρλίτος (90′).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έζησε τον ίδιο «εφιάλτη» που βίωσε και στο προηγούμενο φιλικό με τον Αστέρα. Οι «πράσινοι» είχαν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα, κατόρθωσαν να προηγηθούν με τον Μαουρίσιο στο 31′ με ωραία κεφαλιά μετά από κόρνερ του Λούντκβιστ, όμως δεν μπόρεσαν να πάνε στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα. Μόλις ένα λεπτό μετά, η Λαμία έδωσε την «απάντησή» μ’ ένα μακρινό σουτ του Ορτέγκα, που νίκησε τον Ξενόπουλο. Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ματς να είναι στην ισοπαλία.

Σ’ αυτό το σημείο πρέπει να σημειώσουμε πως οι «πράσινοι» ξεκίνησαν τον αγώνα με μία τετράδα στην άμυνα κι έναν τερματοφύλακα εκ των οποίων πέντε δεν θα ήταν κανείς στο βασικό σχήμα είτε στην περίπτωση που ήταν ετοιμοπόλεμοι όλοι οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς είτε σε περίπτωση που το σημερινό ματς ήταν επίσημο αντί για φιλικό. Ο Ξενόπουλος είναι 3ο-4ος στην ιεραρχία των κίπερ, Χατζηθεοδωρίδης και Σάντσες δεύτεροι στις θέσεις των ακραίων αμυντικών ενώ Πούγγουρας και Σάρλια αυτή τη στιγμή βρίσκονται πιο πίσω στις επιλογές του Σέρβου κόουτς σε σχέση με Σένκεφελντ (που είναι ανέτοιμος αυτή τη στιγμή) και Βέλεθ.

Στο δεύτερο μέρος το «τριφύλλι» μπήκε αποφασισμένο να μην φύγει κι απ’ αυτό το παιχνίδι με άδεια χέρια. Μέσα σ’ ένα δεκάλεπτο δημιούργησε τρεις ευκαιρίες, με τον Ματέους Βιτάλ, που έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του ξεκινώντας βασικός, να πρωταγωνιστεί σε δύο εξ’ αυτών αλλά να μην καταφέρνει να «κοσμήσει» μ’ ένα γκολ την αρκετά καλή παρουσία του. Στην συνέχεια ακολούθησαν οι πολυάριθμες αλλαγές που γίνονται στα φιλικά και χάλασαν τη χημεία που είχε αρχίσει να βρίσκει η ομάδα με αποτέλεσμα να χαλάσει ο ρυθμός της.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Λαμία κατάφερε να βρει γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο, στη πρώτη της μάλιστα επίσκεψη στα καρέ του Ξενόπουλο, με τον Σαραμαντά να κάνει την κούρσα στην αντεπίθεση της ομάδας της Φθιώτιδας, να σεντράρει και τον επερχόμενο Βλαχομήτρο να «γράφει» το 1-2.

Οι «πράσινοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και όπως αποδείχθηκε φύλαγαν το καλύτερο για το τέλος. Στο 86ο λεπτό Μπουζούκης πήρε την μπάλα από τον Βιγιαφάνες έκανε μία υπέροχη ατομική προσπάθεια, συνέκλινε και τελείωσε υπέροχα τη φάση μ’ ένα εξαιρετικό σουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή. Ο Παναθηναίκός αναπτύχθηκε υπέροχα, ο Αϊτόρ έβγαλε μία ωραία κάθετη στον Χουάνκαρ, εκείνος σέντραρε και ο επερχόμενος Καρλίτος σκόραρε για το 3-2 ολοκληρώνοντας την τρομερό «πράσινη» αντεπίθεση και δίνοντας τη πρώτη νίκη στην ομάδα του στη φετινή προετοιμασία μετά από οκτώ φιλικά.

Μπορεί ο τρόπος που επήλθε τελικά αυτή η νίκη να ήταν αρκετά αγχωτικός, αλλά ίσως έχει ακόμα πιο θετική επίδραση απ’ ότι αντίστοιχα θα είχε μία πιθανή άνετη επικράτηση. Οι ποδοσφαιριστές του «τριφιλλιού» είδαν πως ακόμα και όταν κάτι δεν τους πηγαίνει καλά, αν δεν χάσουν τη συγκέντρωσή τους και απογοητευτούν και συνεχίζουν να ακολουθούν όσα τους λέει ο προπονητής τους, μπορούν να αντιστρέψουν την κατάσταση και να πάρουν αυτό που αξίζουν.

Προφανώς, μία νίκη της τελευταίας στιγμής σ’ ένα φιλικό μ’ έναν αντίπαλο όπως η Λαμία δεν είναι λόγος για τυμπανοκρουσίες δείχνει όμως ότι κάτι έχει αρχίσει επιτέλους να αλλάζει και βάζει ένα τέλος στη γκρίνια και τη μιζέρια που προξενούσε η έλλειψη έστω και μιας νίκης στη φετινή προετοιμασία.

* Αυτό ήταν το 9ο σερί παιχνίδι που ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να κρατήσει ανέπαφη την εστία του και το έκτο που δέχεται δύο γκολ και πάνω. Βέβαια, η πειραματική άμυνα που παρέταξε ο Σέρβος προπονητής και η έλλειψη των δύο πρώτων στην ιεραρχία κίπερ (Διούδη και Μπρινιόλι) δεν αφήνει περιθώριο για πολλά σχόλια στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Παναθηναϊκός (πρ. Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Ξενόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης (61′ Χουάνκαρ), Σάρλια, Πούγγουρας (61′ Βέλεθ), Σάντσες (61′ Κώτσιρας), Ρούμπεν Πέρεθ (74′ Αθανασακόπουλος), Μαουρίσιο, Ματέους Βιτάλ (61′ Βιγιαφάνες), Λούντκβιστ (70′ Μπουζούκης), Μακέντα (70′ Καρλίτος)

Λαμία (πρ. Μιχάλης Γρηγορίου):  Σαράνοφ,Σκόνδρας, Αντέτζο, Ορτέγκα, Τζανετόπουλος, Ρόμανιτς, Τζανδάρης, Νούνες, Γκέντζογλου, Καραμάνος, Ελευθεριάδης