Champions League: Ρεάλ και Σίτι έβαλαν ήδη πλώρη για τους «8»

Η γκολάρα του Μπραχίμ Ντίαθ έκανε τη διαφορά στο Λειψία – Ρεάλ Μαδρίτης (0-1) την ώρα που η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάντσεστερ Σίτι άπλωνε στο γήπεδο της Κοπεγχάγης την ποιότητά της (1-3).

Τα φαβορί «μίλησαν» και «υπέγραψαν» δύο διπλά στο πρώτο ζευγάρι αγώνων της φάσης των «16» του Champions League, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε δύσκολα απ’ τη «Red Bull Arena» επικρατώντας της Λειψίας με 1-0, ενώ την ίδια ώρα η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μάντσεστερ Σίτι έφυγε με νίκη 3-1 απ’ την Κοπεγχάγη, απλοποιώντας τα πράγματα για τις ρεβάνς της 6ης Μαρτίου στις έδρες τους.

Κοπεγχάγη – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Πρόκριση από… τώρα

Με το… ενάμισι πόδι στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς επικράτησε 3-1 της Κοπεγχάγης στο «Πάρκεν».

Ο Ντε Μπρόινε άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ στο 11′, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Γκρίλις αποχώρησε τραυματίας.

Η Κοπεγχάγη ισοφάρισε στο 34′ με υπέροχο πλασέ του Μάτσον (στο ντεμπούτο του), αλλά η Σίτι ανέκτησε το προβάδισμα στο 45+1′ με τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Φόντεν στο 90+3′, ενώ η αγγλική ομάδα είχε και δύο δοκάρια.

Λειψία – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1: Η «ζωγραφιά» του Ντίαθ και οι αποκρούσεις Λουνίν

Με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Αντρίι Λούνιν, η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε στην έδρα της Λειψίας και χάρη στο 1-0 έγινε το φαβορί για το εισιτήριο των προημιτελικών.

Η γερμανική ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, δεδομένου ότι οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες (τελευταία του Μπέλιγχαμ).

Τελικά, η Ρεάλ έμελλε να σκοράρει, στο 48′, με ασύλληπτη ενέργεια του Μπραχίμ Ντίαθ, ο οποίος απέφυγε τέσσερις παίκτες, προτού σουτάρει εύστοχα. Εν συνεχεία, όποτε χρειάστηκε, ο Λούνιν ήταν παρών και κράτησε το 0-1, ενώ στο 72′ ο Βινίσιους είχε δοκάρι.