Παναθηναϊκός: Από τόσο παλιά είχε να νικήσει τον ΠΑΟΚ σε αγώνα Κυπέλλου στην Τούμπα!

Ιστορία έγραψε ο Παναθηναϊκός με τη νίκη του επί του ΠΑΟΚ, μια και έσπασε την αρνητική παράδοση που είχε στους μεταξύ τους αγώνες Κυπέλλου στην Τούμπα. Η προηγούμενη νίκη του, μάλιστα, χάνεται στα βάθη του χρόνου.

Το γκολ του Άντραζ Σπόραρ που χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη με 1-0 επί του ΠΑΟΚ, στον πρώτο ημιτελικό, έδωσε τέλος σε μια εξόχως αρνητική παράδοση που είχαν οι «πράσινοι» στο Κύπελλο απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο στο γήπεδο της Τούμπας.

Ο Παναθηναϊκός είχε να νικήσει τον ΠΑΟΚ σε νοκ άουτ αγώνα Κυπέλλου στην Τούμπα από τις 7 Ιουλίου 1968, όταν μάλιστα είχε επικρατήσει με 2-1 στην παράταση παίρνοντας την πρόκριση στους «4»! Το «τριφύλλι» προηγήθηκε στο 77′ με τον Στράτο Σακελλαρίδη, ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα με τον Αρίστο Φουντουκίδη και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 103′ ο Ζαχαρίας Πιτυχούτης.

Ο ΠΑΟΚ είχε έντονα παράπονα απ’ τη διαιτησία του Τιμολέοντα Λάτσιου. Οι παίκτες του υποστήριξαν ότι υπήρχε οφσάιντ στη φάση του 0-1, ενώ διαμαρτυρήθηκαν και για την ακύρωση ενός τέρματος του Ανέστη Αφεντουλίδη στο 82′. Μάλιστα, στο 115′ πήραν στο κυνήγι τον Λαρισαίο ρέφερι, ο οποίος έφυγε για τα αποδυτήρια και διέκοψε εις βάρος τους τον αγώνα. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς δεν μηδενίστηκαν και διατηρήθηκε το 1-2 ως τελικό αποτέλεσμα.

Εκείνη ήταν και η μοναδική νίκη του Παναθηναϊκού στο γήπεδο της Τούμπας για τον δεύτερο τη τάξει θεσμό! Υπάρχει άλλη μία εκτός έδρας επικράτηση, στο πρώτο παιχνίδι του με τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο στη Θεσσαλονίκη, στις 10 Απριλίου 1949. Ήταν μονός αγώνας για την ημιτελική φάση, μόνο που ο «Δικέφαλος» έπαιζε ακόμα στο παλιό του γήπεδο, στην περιοχή του Σιντριβανίου (εκείνο της Τούμπας ανεγέρθηκε δέκα χρόνια αργότερα). Το «τριφύλλι» επικράτησε 1-0 μέσα σε μια πολύ πιο κόσμια ατμόσφαιρα από εκείνη που θα συναντούσε η ομάδα του 1968, με γκολ που πέτυχε στο 65′ ο Γιάννης Παπαντωνίου.

Μετά το 1949, ο ΠΑΟΚ σημείωσε δέκα νίκες επί του Παναθηναϊκού ως γηπεδούχος (με πρώτη εκείνη στον ημιτελικό του 1951 με 1-0), ενώ είχε και μία ισοπαλία με 0-0 την περίοδο 1993-94, που ακολουθήθηκε από αποκλεισμό στη διαδικασία των πέναλτι (αφού ισόπαλο χωρίς τέρματα είχε λήξει και το πρώτο ματς στην Αθήνα).

Υπάρχει μία ακόμα νίκη των «πρασίνων» στη μοναδική διοργάνωση του Λιγκ Καπ, την περίοδο 1989-90: 2-0 με γκολ των Τζέισον Πόλακ (ναι, ο γνωστός) και Δημήτρη Σαραβάκου.

Είχε να χάσει… από τον Λουτσέσκου

Αξίζει να σημειωθεί, τέλος, ότι ο ΠΑΟΚ είχε να ηττηθεί σε αγώνα Κυπέλλου στην Τούμπα από τις 2 Μαρτίου 2017. Τότε τον είχε νικήσει με 1-0 η Ξάνθη του… Ραζβάν Λουτσέσκου, στη ρεβάνς της προημιτελικής φάσης (σκόρερ στο 64′ ο Χαμζά Γιουνές). Ωστόσο, ο «Δικέφαλος» πήρε την πρόκριση μια και είχε επικρατήσει με 2-1 στο πρώτο ματς στα Πηγάδια.

Με άλλα λόγια, η ήττα απ’ τον Παναθηναϊκό είναι η πρώτη που γνωρίζει ο ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου (και ο ίδιος ο Ρουμάνος τεχνικός) σε αγώνα Κυπέλλου που διεξάγεται στο γήπεδο της Τούμπας!