UEFA Conference League: Αφεντικό η Στουρμ Γκρατς - Γλύτωσε τα χειρότερα η Μόλντε

Γλύτωσε την «αυτοκτονία» η Μόλντε, τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τη Στουρμ Γκρατς, όλα ανοικτά μεταξύ Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και Άιντραχτ στον επαναληπτικό για την πρόκριση στους «16» του UEFA Conference League για τους αγώνες των 19:45.

Η Μόλντε έπαιξε με τη «φωτιά» αλλά νίκησε την Λέγκια (3-2), η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ έσωσε την παρτίδα και χάρη στο 2-2 άφησε ανοικτά όλα τα ενδεχόμενα στη ρεβάνς της Φρανκφούρτη, ενώ η Στρουμ Γκρατς έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για τους «16» του UEFA Conference League, μετά το 4-1 επί της Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Μόλντε – Λέγκια Βαρσοβίας 3-2

Με τα δυο γκολ του Γκούλμπρατσεν νωρίς στην αναμέτρηση (12΄ και 19΄), η Μόλντε έγινε το «αφεντικό» στην αναμέτρηση. Με την ψυχολογία στα ύψη, οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο γκολ πριν από το ημίχρονο με τον Κάασα στο 24΄. Το μεγάλο προβάδισμα έφερε και τον εφησυχασμό για τη Μόλντε, δίνοντας δικαίωμα στην Λέγκια να βγει μπροστά και να μειώσει σε 3-2 με τους Τζόσουε (64΄) και Αγκουστίνιακ (71΄). Τα δυο γκολ αφύπνισαν τους παίκτες της Μόλντε που κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τη λήξη, πηγαίνοντας στη ρεβάνς της Πολωνίας με ξεκάθαρο προβάδισμα.

Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2

Με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι μπήκαν οι Γερμανοί, ανοίγοντας στο σκορ μόλις στο 3΄ με τον Τσιαμπί και διπλασιάζοντας τα γκολ τους επτά λεπτά αργότερα με τον Κάλαϊτζίτς. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 2-1 με τον Ράσμουσεν στο 31΄, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο μέρος οι Βέλγοι μπήκαν με σκοπό την ανατροπή, ήταν ανώτεροι της Άιντραχτ και, δικαιολογημένα, έφτασαν στην ισοφάριση στο 68΄ με τον Νίλσον. Η αποβολή του Βανχούτε δέκα λεπτά μετά όμως, έβαλε φρένο στην Ουνιόν την ανάγκασε να κατεβάσει ρυθμούς, με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ.

Στουρμ Γκρατς – Σλόβαν Μπρατισλάβας 4-1

Με την ορμή του γηπεδούχου μπήκαν οι Αυστριακοί στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν νωρίς χάρη στο γκολ του Μπιέρεθ στο 4΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με το τέρμα του Ροντρίγκες στο 8΄ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Οι παίκτες της Στουρμ Γκρατς πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 27΄ όταν, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Στάνκοβιτς νίκησε στον αέρα την άμυνα της Σλόβαν. Με την ίδια ορμή ξεκίνησαν και στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι, κέρδισαν πέναλτι στο 64΄ και ο Κετεϊσβίλι αποδείχθηκε εύστοχος. Η κατάσταση χειροτέρεψε για τη Σλόβαν όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 78΄ μετά την αποβολή του Βάις. Η Στουρμ Γκρατς μετέτρεψε τη νίκη σε θρίαμβο στο 90+1′, όταν ο Καμαρά πέτυχε το τελικό 4-1, δίνοντας έτσι τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα του ενόψει του επαναληπτικού στη Σλοβακία.