UEFA Europa League: Μισή πρόκριση για τη Σπόρτινγκ – Όλα ανοιχτά για τους υπόλοιπους

Η Σπόρτινγκ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την υπόθεση πρόκριση στους «16» του UEFA Europa League, ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν τα υπόλοιπα ζευγάρια που αγωνίστηκαν στις 19:45.

Ανοικτούς λογαριασμούς για άφησαν οι αναμετρήσεις των 19:45 για την πρόκριση στους «16» του UEFA Europa League με μοναδική νικήτρια τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας μετά το 3-1 στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις.

Φέγενορντ – Ρόμα 1-1

Το ζευγάρι του τελικού του Conference League to 2022 συναντήθηκε ξανά με τις δυο ομάδες να είναι ισάξιες στο πρώτο μέρος του αγώνα με τους Ολλανδούς να είναι πιο εύστοχοι και να ανοίγουν το σκορ στο 45+1 με τον Παισάο. Οι Ρωμαίοι εμφανιστήκαν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος με τον Λουκάκου να ισοφαρίζει με κεφαλιά στο 67΄, σε 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Γαλατάσαραϊ – Σπάρτα Πράγα 3-2

Οι Τσέχοι μπήκαν με σκοπό να «παγώσουν» τον ρυθμό της Γαλατά αλλά δεν τα κατάφεραν αφού ο Ντεμιρμπάι βρήκε εκτεθειμένη την αριστερή τους πτέρυγα στο 19΄, που πήρε όλη την προσπάθεια και «έγραψε» το 1-0. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό με τους Τσέχους να ισοφαρίζουν με τον Πρεσιάδο στο 47′, αλλά τους γηπεδούχους να ανακτούν και πάλι το προβάδισμα στο 60΄ μετά το αυτογκόλ του Κρέιτσι. Οι Φιλοξενούμενοι βρήκαν την απάντηση για το 2-2, στο 65΄ με τον Κούχτα. Τη νίκη χάρισε στη Γαλατά ο Ικάρντι στο 90΄+1 με ένα σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής.

Σαχτάρ – Μαρσέιγ 2-2

Με πολύ τακτική και υπομονή κύλισε το πρώτο μέρος με τις δυο ομάδες να περιμένουν το «δικαίωμα» για να ανοιχτούν και «χτυπήσουν». Στο δεύτερο όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, όταν η μπαλιά του Κλος «έκοψε» στη μέση την άμυνα των Ουκρανών, τροφοδοτώντας τον Ομπαμεγιάνγκ που πλάσαρε σωστά για το 1-0 των Μασσαλών. Άμεση απάντηση από τον Ματβιένκο, τέσσερα λεπτά αργότερα, με τους Μασσαλούς να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα με τον Εντιαγέ στο 90΄. Η Σαχτάρ δεν είχε πει, όμως, την τελευταία της λέξη, φτάνοντας στην ισοφάριση με τον Εγκινάλδο στις καθυστερήσεις.

Γιουνγκ Μπόις – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-3

Οι Πορτογάλοι επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί αφού, πρώτα άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Απεντά στο 31΄ και στην συνέχεια διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Γκιόκερες δέκα λεπτά μετά. Οι παίκτες της Γιουνγκ Μπόις «άγχωσαν» για λίγο την Σπόρτινγκ με το γκολ του Ούγκρινιτς στο 42΄ κάνοντας το 2-1 σκορ ημιχρόνου. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ινάσιο βρήκε δίχτυα επαναφέροντας την διαφορά στα δυο γκολ. Oι Πορτογάλοι διαχειρίστηκαν εξαιρετικά την συνέχεια του αγώνα με την δουλειά τους να γίνεται πιο εύκολη όταν οι αντίπαλοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Καμαρά στο 89΄.