UEFA Europa League: Παρέλαση από Μίλαν και Καραμπάγκ

Μίλαν και Καραμπάκ έκαναν «παρέλαση» και πήραν καθαρές νίκες στους πρώτους αγώνες των «32» του UEFA Europa League. Νίκη στο 90 για την Μπενφίκα και «λευκή« ισοπαλία στο Λανς – Φράιμπουργκ στα υπόλοιπα παιχνίδια των 22:05.

Μίλαν και Καραμπάκ πήραν καθαρές νίκες και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» του UEFA Europa League. Στις καθυστερήσεις γλύτωσε η Μπενφίκα.

Μίλαν – Ρεν 3-0

Παράσταση για ένα ρόλο στο «San Siro» με την Μίλαν να δικαιώνει τον τίτλο του φαβορι, ανοίγοντας το σκορ 32΄ με τον Λόφτους-Τσικ με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο, οι «ροσονέρι» έκανα το 2-0 και πάλι με τον Άγγλο στο 47΄, ενώ στο 52΄ ο Λεάο έκανε το 3-0 και έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη δίνοντας στην ομάδα του τεράστιο προβάδισμα ενόψει τον επαναληπτικού στην Γαλλία.

Μπενφίκα – Τουλούζ 1-1

Σκληρό «καρύδι» αποδείχθηκε η Τουλούζ καθώς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 68΄μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντι Μαρία με τους Γάλλους να ισοφαρίζουν στο 75΄ με τον Ντέσλερ, αποφεύγοντας την ήττα στην έδρα της Μπενφίκα, αφήνοντας ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα για την ρεβάνς στην Γαλλία.

Μπράγκα – Καραμπάκ 2- 4

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Γιάνκοβιτς, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 21΄, αλλά τους παίκτες της Μπράγκα να ισοφαρίζουν στο 44΄ με τον Μπάνζα. Στο δεύτερο μέρος, οι Αζέροι μετέτρεψαν τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο με τους Ζουμπίρ (54΄και 69΄) και Βιέιρα (65΄) έκαναν το 4-1 με τους Πορτογάλους να μειώνουν σε 4-2 στο 90+1 με το πέναλτι του Μουτίνιο.

Λανς – Φράιμπουργκ 0-0

Λανς και Φράιμπουργκ αλληλοεξουδετερώθηκαν στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι με το 0-0 να παραμένει σε όλο το ενενηντάλεπτο παρά τις προσπάθειες των δυο ομάδων.