UEFA Conference League: Εύθραυστα αποτελέσματα και όλα ανοικτά

Ελαφρύ προβάδισμα για τις Ντινάμο Ζάγκρεμπ και Μακάμπι Χάιφα, στους επαναληπτικούς θα κριθούν οι προκρίσεις από τα βραδινά παιχνίδια (22:05) των play-offs του UEFA Conference League.

Ο Άγιαξ πήρε την ισοπαλία στο 90+7΄, η αστοχία της Σερβέτ της στέρησε την νίκη ενώ Ντινάμο και Μακάμπι Χάιφα απέκτησαν ένα ισχνό προβάδισμα ενόψει των αγώνων ρεβάνς για τα βραδινά παιχνίδια (22:05) των play-offs του UEFA Conference League.

Άγιαξ – Μπόντο-Γκλίμτ 2-2

H Μπόντο Γκλιμτ «πάγωσε» τον Άγιαξ με τον Γκρόνμπαεκ στο 16΄ και διπλασίασε το προβάδισμα της στα μέσα του δεύτερου μέρους με τον ίδιο ποδοσφαιριστή. Όλα πήγαιναν καλά για τους φιλοξενούμενους μέχρι το 90΄ και την αποβολή- πέναλτι του Μπιόρτουφτ, με τον Βαν Ντεν Μπούμερ να ευστοχεί και να δίνει ελπίδες στην ομάδα του. Την ισοφάριση πέτυχε στο 90+7΄ ο Μπεργκίς ανατρέποντας τα δεδομένα ενόψει του επαναληπτικού στην Νορβηγία

Μπέτις – Ντινάμο Ζάγκρεμπ 0-1

Κάπως νωθρά και αδιάφορα κύλισαν τα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά με τις δυο ομάδες να «φοβούνται» η μια την άλλη. Στο 75΄ ήρθε η πιο αξιόλογη φάση του αγώνα, όταν μετά και την βοήθεια του VAR ο διαιτητής έδιξε την άσπρη βούλα για την Ντινάμο Ζάγκρεμπ, με τον Πέτκοβιτς να το μετουσιώνει σε γκολ, δίνοντας την νίκη στην ομάδα του.

Μακάμπι Χάιφα – Γάνδη 1-0

Στην ίδια μοίρα με την «μάχη» στην Ισπανία βρέθηκε και ο αγώνας της Μακάμπι Χάιφα με την Γάνδη. Το πρώτο μέρος ήταν το εκατέρωθεν «ζύγισμα» του αντιπάλου με το πρώτο ημίχρονο να μην προσφέρει κάτι. Το γκολ που χάρισε την νίκη στην γηπεδούχο ήρθε στο 65΄, όταν μετά από μια κάθετη του Ποντγκορεάνου ο Πιερό βρέθηκε σε θέση βολής τελειώνοντας την φάση επιτυχώς.

Σερβέτ – Λουντογκόρετς 0-0

Κάπως άδικο θα πρέπει να θεωρηθεί το τελικό αποτέλεσμα και την «λευκή» ισοπαλία. Και το μεγαλύτερο μέρος ευθύνης του αποτελέσματος ανήκει ξεκάθαρα στους γηπεδούχους που ενώ είχαν το «πάνω χέρι» στην αναμέτρηση δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Χαρακτηριστικό της αστοχίας των Ελβετών είναι τα 25 σουτ που επιχείρησαν στο παιχνίδι με τα, μόλις, τέσσερα να πηγαίνουν προς την εστία.