Ρεάλ: Νέο κάζο από τη Ράγιο Βαγιεκάνο!

Ρεάλ

Σε 25 αγωνιστικές του πρωταθλήματος, η Ρεάλ Μαδρίτης έχει χάσει μόλις 13 βαθμούς, εκ των οποίων οι τέσσερις από τη Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία την κράτησε στο 1-1 (και στο 0-0 στο ματς του πρώτου γύρου στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου»).

Επομένως, σε περίπτωση που η Ζιρόνα νικήσει την Αθλέτικ στο Μπιλμπάο απόψε, η μεταξύ τους διαφορά θα μειωθεί στους τρεις βαθμούς.

Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, η οποία παρατάχθηκε ξανά χωρίς Ρούντιγκερ και Μπέλιγχαμ, άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Χοσέλου, έπειτα από κούρσα του Βαλβέρδε.

Μάλιστα, αυτό ήταν το 13ο εφετινό γκολ του Χοσέλου, όσα δηλαδή έχει και ο Ροντρίγκο, αμφότεροι πίσω από τον Μπέλιγχαμ των 20 τερμάτων.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιτίθενται, επιζητώντας να «καθαρίσουν» νωρίς και ο Χοσέλου βρήκε εκ νέου δίχτυα στο 19’, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε επειδή η μπάλα είχε βγει άουτ, προτού σεντράρει ο Βάθκεθ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Καμαβινγκά έκανε χέρι εντός περιοχής, το VAR φανέρωσε την παράβαση και ο Ντε Τομάς αποδείχθηκε εύστοχος στο πέναλτι, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Μάλιστα, ο επιθετικός της Ράγιο Βαγιεκάνο αγνοούσε το γκολ από τις 28 Μαΐου, χρόνος που αποτυπώνεται σε 882 λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα.

Αυτό ήταν το πρώτο πέναλτι εις βάρος της Ρεάλ, η οποία άγγιξε το δεύτερο γκολ λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με σουτ του Βαλβέρδε που σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Γκαρθία απείλησε εντόνως τη Ρεάλ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ύστερα από λάθος του Τσουαμενί, προτού ο Χοσέλου βρει αντίδραση από τον Ντιμιτριέφσκι, ο οποίος σταμάτησε αργότερα εντυπωσιακά και τον Κρος.

Στις καθυστερήσεις, ο Καρβαχάλ (είχε μπει αλλαγή στο τελευταίο 15λεπτο) αντίκρισε δύο μαζεμένες κίτρινες κάρτες και θα λείψει από το επόμενο ματς πρωταθλήματος με τη Σεβίλλη στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Να σημειωθεί ότι ο Ινιγο Πέρεθ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο των γηπεδούχων, αντικαθιστώντας τον Φρανθίσκο.

Δεν τα πήγε καθόλου άσχημα η ομάδα του, η οποία παραμένει σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.