Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός 2-2: Αγώνας για σκληρά νεύρα, με τον Οικονόμου σωτήρα

Αστέρας Τρίπολης και Παναιτωλικός ήρθαν ισόπαλοι στην Τρίπολη, με τον Μάριο Οικονόμου να «κλέβει» τον βαθμό για τους φιλοξενούμενους, με γκολ ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μετά από ένα για σκληρά νεύρα, Αστέρας Τρίπολης και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Στο πρώτο ημίχρονο το πάνω χέρι το είχαν οι γηπεδούχοι, πιέζοντας παραπάνω για το γκολ, έχοντας κιόλας την πρώτη καλή φάση του αγώνα στο 10′, με σουτ του Μπαρτόλο, που έφυγε λίγο άουτ. Η πρώτη απειλή από τους φιλοξενούμενους ήταν στο 15′, όταν ο Ντίαζ έκανε προβολή, την οποία μπλόκαρε ο Γραμματικόπουλος. Προς το τέλος του πρώτου μέρους το παιχνίδι άναψε και στο 41′ ο Γιαμπλόνσκι επιχείρησε μία σέντρα σουτ, η οποία πέρασε ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιαμπλόνσκι, έκανε ολέθριο λάθος, διότι η πάσα του βρήκε τον Ντίαζ, που μπήκε μέσα στην περιοχή και με υπέροχο πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη. Ωστόσο στο 45+2′ η πίεση της ομάδας του Μίλαν Ράσταβατς απέδωσε, αφού μετά από κόρνερ του Καλτσά, ο Μιριτέλο με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε, πετυχαίνοντας το 11ο φετινό του γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν πλούσιο από ευκαιρίες, αφού οι μοναδικές ήταν τα άλλα δύο γκολ της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα στο 65′ μετά από φάουλ του Καλτσά, ο Ζουκάνοβιτς με δυνατή κεφαλιά έφερε τούμπα το ματς και έβαλε μπροστά τον Αστέρα. Το προβάδισμα αυτό δεν κράτησε, διότι στο 90+2′ μετά από κόρνερ του Χουάνπι, ο Οικονόμου με σκαστή κεφαλιά ισοφάρισε το ματς, σώζοντας τον βαθμό για την ομάδα του.