Ίντερ - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0: «Εκκωφαντικό» το Τζουζέπε Μεάτσα στο γκολ νίκης του Αρναούτοβιτς

Ο «κακός χαμός» προκλήθηκε στο γήπεδο της Ίντερ μετά το γκολ του Μάρκο Αρναούτοβιτς, με το οποίο η Ίντερ επικράτησε με 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης για τους «16» του Champions League.

Bάσεις πρόκρισης εν όψει προκριματικών του UEFA Champions League έθεσε η Ίντερ , επικρατώντας στο Μιλάνο της δυσκολοκατάβλητης Ατλέτικο Μαδρίτης με το ισχνό μεν, αλλά σημαντικό 1-0. Οι «νερατζούρι», ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κατόρθωσαν να πανηγυρίσουν εν τέλει την νίκη με γκολ του Μάρκο Αρναούτοβιτς στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Αυστριακός επιθετικός, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Μάρκους Τουράμ στο ημίχρονο, εξιλεώθηκε μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες, πιέζοντας την μπάλα προς την εστία αφού το σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνεζέσωσε ο τερματοφύλακας Γιαν Όμπλακ στο 79ο λεπτό. Ήταν μόλις η δεύτερη φορά που οι ομάδες έπαιξαν μεταξύ τους, με την Ατλέτικο να κερδίζει 2-0 στο UEFA Super Cup το 2010.

Η Ίντερ φορούσε μαύρα περιβραχιόνια, καθώς οι οπαδοί της απέδωσαν έτσι φόρο τιμής στον πρώην παίκτη του συλλόγου, τον νικητή του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Γερμανίας, Ανδρέα Μπρέμεο οποίος πέθανε σε ηλικία 63 ετών νωρίτερα την Τρίτη.

Η τελική εύρεση του πολυπόθητου γκολ νίκης, προς το τέλος της αναμέτρησης, έστειλε τους φιλάθλους της στο να ξεσπάσουν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, «τρίζοντας» τα θεμέλια του «Τζουζέπε Μεάτσα»