Παναθηναϊκός: Απίστευτο - Έφυγαν πριν τα πέναλτι και δεν είδαν την πρόκριση!

Μία από τις πιο συναρπαστικές αναμετρήσεις στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου διεξήχθη απόψε (21/2) στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από τον ανώτερο ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε ισοφαρίσει τη σειρά και είχε πάρει προβάδισμα πρόκρισης (0-2) στη ρεβάνς.

Τελικά, ένας πρώην άσος των φιλοξενούμενων, ο Δημήτρης Λημνιός, έδωσε το φιλί της ζωής στην ομάδα του, με εκπληκτικό πλασέ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της παράταση.

Η σειρά οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπως είχε γίνει και στην αντίστοιχη του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό.

Αυτή τη φορά τα… πιεσόμετρα βγήκαν στο «Απ. Νικολαΐδης» και όχι στο «Γ. Καραϊσκάκης», παρουσία φιλάθλων.

Υπενθυμίζεται ότι ο Παναθηναϊκός είχε προκριθεί επί του Ολυμπιακού χωρίς κόσμο στις εξέδρες.

Το κοινό στοιχείο των δύο διαδικασιών ήταν ότι και τότε η ομάδα του Φατίχ Τερίμ είχε βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο, προτού ο Γιούρι Λοντίγκιν αποκρούσει το πέναλτι του Ζοάο Καρβάλιο.

Απόψε (21/2) δεν έγινε μόνο μία φορά, αλλά τρεις! Ο Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι, ωστόσο, είπε «όχι» σε Ντεσπόντοφ, Οζντόεφ και Ότο, κρατώντας στο κόλπο την ομάδα του. Ώσπου ήρθε η άτυχη στιγμή του Σαμάτα και η επική πρόκριση του Παναθηναϊκού.

Κι όμως. Υπήρχαν αρκετοί οπαδοί των γηπεδούχων που δεν είδαν τη διαδικασία των πέναλτι! Έφυγαν προτού καν έρθει το γκολ του Λημνιού στην παράταση, απογοητευμένοι από τη γενική εικόνα της αγαπημένης τους ομάδας. Έχασαν δηλαδή το ανεπανάληπτο σόου του Πολωνού γκολκίπερ.

«Δεν παίξαμε τίποτα σήμερα», «Χάσαμε δικό μας Κύπελλο», «Τζάμπα η νίκη στην Τούμπα», ήταν μερικές από τις ατάκες που ακούστηκαν έξω από το γήπεδο. Γιατί μέσα… ακουγόταν μόνο ο Ντραγκόφσκι!