Φερεντσβάρος - Ολυμπιακός 0-1: Η ομαδάρα του Μεντιλίμπαρ σκορπάει... τρόμο!

Απόλυτος κυρίαρχος ο Ολυμπιακός, έκανε… παρέλαση και στη Βουδαπέστη σε βάρος της Φερεντσβάρος – Σαν στο σπίτι τους οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν για δεύτερη φορά, έχασαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ και σφράγισαν πανηγυρικά το εισιτήριο για τους «16» με Ελ Καμπί!

Οπως στο πρώτο παιχνίδι, έτσι και στη χθεσινή ρεβάνς ο Ελ Καμπί σφράγισε την πρόκριση του Ολυμπιακού στους «16» του Conference League, με την ομαδάρα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να πραγματοποιεί μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση εκτός έδρας και να σκορπά… τρόμο!

Μόλις μία αλλαγή αποφάσισε τελικά ο Βάσκος τεχνικός για την αρχική ενδεκάδα, συγκριτικά με το σχήμα που παρέταξε την Κυριακή απέναντι στον ΠΑΟΚ. Εμφανώς ικανοποιημένος από την επιβλητική νίκη στην Τούμπα, αποφάσισε να αντικαταστήσει στο κέντρο της άμυνας τον Μπιανκόν με τον Ρέτσο, τον οποίο προτίμησε από τον Ντόη.

Παρά την κολασμένη ατμόσφαιρα που είχε προαναγγείλει ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς, οι 1.500 φίλοι του Ολυμπιακού ήταν εκείνοι που φώναξαν περισσότερο και κέρδισαν τη μάχη της εξέδρας. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να μπουν δυνατά, να επιβάλλουν το ρυθμό τους, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» καλά τοποθετημένοι στο γήπεδο και με την τριάδα Εσε, Τσικίνιο, Ορτα, δεν αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα. Αντίθετα, μετά το πρώτο δεκάλεπτο ξεθάρρεψαν, πάτησαν καλύτερα, πήραν μέτρα στο γήπεδο και κέρδισαν τρία διαδοχικά κόρνερ, τα οποία, όμως, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν.

Με τους γηπεδούχους να είναι υποψιασμένοι και να μην εκβιάζουν προσπάθειες στην επίθεση, οι Πειραιώτες έλεγξαν τον ρυθμό και την κυκλοφορία της μπάλας, με διάθεση να βρουν κι ένα γκολ που θα άνοιγε διάπλατα το δρόμο της πρόκρισης, μετά από το 1-0 του Φαλήρου.

Στο 30ό λεπτό μετά από ωραίο συνδυασμό Ροντινέι και Φορτούνη, η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Ελ Καμπί, αλλά κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ζακαρίασεν σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε μακριά από το δεξί δοκάρι.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 38′ όταν έπειτα από κλέψιμο του Τσικίνιο, ο Ορτα τροφοδότησε τον Φορτούνη στην κίνηση, στο ύψος της περιοχής, αλλά το πλασέ του αρχηγού έστειλε τη μπάλα δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι. Ενα λεπτό αργότερα, ο Ποντένσε μπήκε σφήνα στην άμυνα της Φερεντσβάρος, αλλά απέναντι από τον Ντιμπούς, επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ και αστόχησε με όλο το τέρμα μπροστά του!

Στο 42′ οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι όταν έπειτα από ενέργεια του Ποντένσε, ο Ελ Καμπί έκανε την κεφαλιά για να σταματήσει η μπάλα στο χέρι του Μαΐ, με τον Τουρπέν αρχικά να σφυρίζει φάουλ εκτός περιοχής, αλλά με τη βοήθεια του VAR, έδειξε την άσπρη βούλα. Την ευθύνη πήρε ο Ελ Καμπί, ο οποίος με εξαιρετικό κτύπημα έγραψε το 0-1 στο 45′, για να φέρει ακόμη πιο κοντά την πρόκριση στους «16»!

Ο Κάρμο πριν από την εκτέλεση είχε πάει στη βούλα και δεν άφηνε αντίπαλο να πλησιάσει…

Με δύο αλλαγές επέστρεψαν στο τερέν οι γηπεδούχοι, αλλά το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι κυρίαρχος, να έχει επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του και να ψάχνει ένα ακόμη γκολ. Ο Φορτούνης το κυνήγησε σε μία δύο φάσεις στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Δεν είναι υπερβολή πως κάθε κατεβασιά των φιλοξενούμενων προκαλούσε πανικό στην άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα. Μετά το 60′ η ομάδα του Στάνκοβιτς προσπάθησε να βγει μπροστά, κέρδισε κάποια μαζεμένα κόρνερ, αλλά ουσιαστικός κίνδυνος δεν υπήρξε για την εστία του Πασχαλάκη.

Aπό το 75ο λεπτό ο Μεντιλίμπαρ φρέσκαρε την ομάδα του με τον Μασούρα αντί του Φορτούνη και τον Ιμπόρα αντί του Ορτα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, πέρασε και ο Γιόβετιτς στον γήπεδο για να δώσει ανάσες στον σκόρερ Ελ Καμπί. Ο Μαυροβούνιος φορ, μάλιστα, άγγιξε το γκολ στο 83′, αλλά το σουτ που επιχείρησε από δεξιά, ανάγκασε τον Ντιμπούς σε εντυπωσιακή επέμβαση με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Νέα απόπειρα από τον Τσικίνιο στο 88′, βρήκε πάλι σε ετοιμότητα τον κίπερ της Φερεντσβάρος.