ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ - ΟΥΑΛΙΑ 2-3: Νίκη με ανατροπή και χατ - τρικ του Μπέιλ

Τεράστια νίκη πήρε στις καθυστερήσεις του αγώνα η Ουαλία στην έδρα της Λευκορωσίας, με τον Γκάρεθ Μπέιλ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και με χατ – τρικ να δίνει μεγάλη ανάσα στην ομάδα του που την φέρνει στην τρίτη θέση του ομίλου.

Ένα εκπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη στο Central Stadium ανάμεσα στην Λευκορωσία και την Ουαλία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γκάρεθ Μπέιλ που σκόραρε και τα τρία γκολ της ομάδας του και της έδωσε τη νίκη με 3-2.

Μάλιστα η νίκη για τους «Δράκους» ήρθε με επεισοδιακό τρόπο, καθώς έγινε με ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+3′.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ουαλούς να μπαίνουν καλύτερα στο ματς και να προηγούνται στο 6ο λεπτό με τον Γκάρεθ Μπέιλ να εκτελεί πέναλτι και να ανοίγει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν και δεύτερο τέρμα, όμως η ομάδα του Κοντρατίεφ απάντησε με διπλό χτύπημα κάνοντας την ανατροπή.

Αρχικά, οι Λευκορώσοι ισοφάρισαν με τον Λισάκοβιτς από την άσπρη βούλα στο 29′ και δύο λεπτά αργότερα πήραν το προβάδισμα με γκολ του Σέντκο από ασίστ του σκόρερ του πρώτου τέρματος.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα πιο συναρπαστικό, με τον Γκάρεθ Μπέιλ να πραγματοποιεί ακόμα μία ανατροπή στο παιχνίδι. Με το τρίτο πέναλτι που δόθηκε ο 32χρονος έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια, κρατώντας το καλό για το τέλος.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης πήρε και πάλι το όπλο του ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο 90+3′ και έδωσε μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του που την φέρνει στην τρίτη θέση του ομίλου, πίσω από Βέλγιο και Τσεχία, με ματς λιγότερο.