Πανσερραϊκός - Ατρόμητος 0-0: Κακό ματς, παραμένουν χέρι-χέρι

Ο Πανσερραϊκός σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, σε ένα κατά τ’ άλλα κακό παιχνίδι, ωστόσο ο Ατρόμητος άντεξε και έφυγε με το 0-0 από τη Μακεδονία.

Πέμπτο ματς χωρίς νίκη η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, έκτο για εκείνη του Σάσα Ίλιτς (στο πρωτάθλημα, αφού στο Κύπελλο είχε μεσολαβήσει η επικράτηση στη Λεωφόρο επί του Παναθηναϊκού).

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 20′ με τον Άλεξιτς, όμως, είχε προηγηθεί οφσάιντ του Ουάρντα.

Πέραν τούτου, δηλαδή μία επί της ουσίας ως μη γενόμενη φάση στο τέλος της, δεν συνέβη το παραμικρό στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Πανσερραϊκός είχε μία γενική πρωτοβουλία, την οποία διατήρησε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, καταγράφοντας και μία καλή φάση (σουτ του Στάικου εκτός περιοχής στο 51′, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια).

Ο Ατρόμητος απείλησε με τη σειρά του στο 63′, όταν το δυνατό σουτ του Κουέν αποκρούστηκε δύσκολα σε κόρνερ από τον Χόβαν.

Στα τελευταία λεπτά, ο Πανσερραϊκός είχε καλές ευκαιρίες για το νικητήριο γκολ, όμως, δεν τις αξιοποίησε.

Στο 79′ ο Τσιντώτας μπλόκαρε την κεφαλιά του Άλεξιτς, στο 86′ ο Γούλερ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 90′ ο Άλεξιτς απέσπασε νέα κεφαλιά, υπήρξε κόντρα και κόρνερ.

Το 0-0 παρέμεινε, κατά συνέπεια οι δύο ομάδες παραμένουν ισόβαθμες στους 24β. και απέχουν 8β. από την επικίνδυνη ζώνη.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Χόβαν, Πεταυράκης, Μπέργκστρομ, Θυμιάνης, Ντανκερλούι, Στάικος (85’ Μορέιρα), Ουεντραόγκο, Τόμας (64’ Γούλερι), Ουάρντα, Άλεξιτς, Χατζηστραβός (85’ Σοφιανός).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Ντε Μποκ, Τζαβέλλας, Τσακμάκης, Αθανασίου, Κεσχρίντα, Κουέν (73’ Βρακάς), Φριτζόνσον  (60’ Έντερ), Κούντε, Αντζιέλσκι (73’ Βέργος), Ρομπάιγ (60’ Βαλένσια).