ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΦΗ 2-2: Ο Μπάκιτς έσωσε τους Κρητικούς

Ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά χάρη σε δύο γκολ του Μάρκο Μπάκιτς δεν έφυγε άπραγος (2-2) από τους «Ζωσιμάδες».

Κατά συνέπεια, ο ΠΑΣ Γιάννινα παραμένει στην ουρά, ενώ ο ΟΦΗ έπιασε Πανσερραϊκό και Ατρόμητο στην 8η θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο ΟΦΗ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 7′, όταν από σπουδαία μπαλιά του Τοράλ, ο Μπάκου πλάσαρε άουτ στο τετ-α-τετ με τον Σούλη.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ με πλασέ του Ροσέρο, έπειτα από εκπληκτική κούρσα του Τούτου και ασίστ του Ριένστρα.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν και δεύτερο γκολ στο 20′ με κεφαλιά του Κόντε, ύστερα από σέντρα του Ροσέρο.

Ένα μονοκόμματο σουτ του Ισέκα στο 39′ ήταν η μοναδική αξιόλογη στιγμή του ΟΦΗ στη συνέχεια, ασχέτως αν είχε κατοχή 61%.

Ο ΠΑΣ διαχειρίστηκε ιδανικά το προβάδισμα μέχρι το 68′, το λεπτό δηλαδή που ο Μπάκιτς με ένα συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ομάδας του.

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο και για τους δύο αντιπάλους.

Ο ΟΦΗ πέτυχε να παραμείνει ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και στο 81′ ο Μπάλαν έκανε χέρι εντός περιοχής σε σουτ του Μπάλαν, προτού ο Μπάκιτς ευστοχήσει δύο λεπτά αργότερα στο πέναλτι και φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 90′ ο Μπάουμαν δεν έκανε καλή έξοδο, ο Λέο σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 90+6′ ο Φελίπε είδε τον Παντελάκη να του βάζει “stop”.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Σούλης, Σόρια, Μπακαδήμας, Παντελάκης, Κιάκος, Λιάσος (86′ Λέο), Τζίνο, Ριένστρα (77′ Καραχάλιος), Οσέι-Τούτου (90+2′ Ροσάλες), Ροσέρο (86′ Ντεμίρ), Κόντε (77′ Μπάλαν).

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Μαρινάκης (46′ Μαρινάκης), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Θοράρινσον, Μπάκιτς, Γκαγέγος (63′ Μεγιάδο), Τοράλ (69′ Νέιρα), Μπάκου, Ριέρα (46′ Λουίζ Φελίπε), Ισέκα (63′ Μοσκέρα).