Ολυμπιακός: Όταν τελειώνει ο αγώνας κι οι μισοί είναι στο χόρτο

Πιο μεγάλο κέρδος απ’ τους τρεις βαθμούς ήταν ότι όσοι αγωνίστηκαν τα έδωσαν όλα, στην κυριολεξία, για να κάνει ο Ολυμπιακός το «4×4». Γράφει ο Σταύρος Γεωργακόπουλος.

Oι πιο υποψιασμένοι το έλεγαν και το… έγραφαν εδώ και μέρες ότι το πιο δύσκολο παιχνίδι επί Μεντιλίμπαρ θα ήταν με τον Αστέρα Τρίπολης. Το ματς, που θεωρητικά ήταν το πιο εύκολο, αν σκεφτεί κάποιος ότι προηγήθηκαν δύο με τη Φερεντσβάρος κι άλλο ένα στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ, αποδείχτηκε το πιο δύσκολο.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν λογικό να έχουν συσσωρευμένη κόπωση απ’ τα ματς που προηγήθηκαν και δη από εκείνο της Ουγγαρίας. Ο Βάσκος το ήξερε ότι η στάθμη της μπαταρίας έχει πέσει για τους περισσότερους βασικούς, προχώρησε σε αλλαγές κι ήταν δεδομένο ότι θα προέκυπταν ζητήματα χημείας. Ο Ρίτσαρντς βρέθηκε για πρώτη φορά στην ενδεκάδα απ’ την ημέρα που άλλαξε η τεχνική ηγεσία, ο Καμπράλ πήρε τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής, όπως κι ο Βέζο που μπήκε ως αλλαγή απ’ το 46’.

Ο 63χρονος κόουτς παραδέχτηκε πως δεν ήταν πολύ επιτυχημένες οι επιλογές του στο αρχικό σχήμα. Δεν είναι τυχαίο ότι με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους άφησε στα αποδυτήρια τον Μπιανκόν, ο οποίος αντιμετώπισε προβλήματα στον αέρα, τον κατάκοπο Εσε και τον Καμπράλ, ο οποίος είχε διάθεση, αλλά όχι καλό συντονισμό. Γενικά ο Ολυμπιακός δεν είχε τη φρεσκάδα προηγούμενων αγώνων, ωστόσο, με τον Ποντένσε να… κόβει (την αντίπαλη άμυνα) και τον Ελ Καμπί να… ράβει (στην αντίπαλη εστία), ήρθε η ανατροπή μέσα σε εννέα λεπτά.

Ο Μεντιλίμπαρ αντιλήφθηκε τι δεν δούλεψε σωστά στο πρώτο μισό του αγώνα, έκανε τις διορθωτικές κινήσεις που έκρινε ότι ήταν επιβεβλημένες και τελικά η ομάδα του έφτασε σε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο. Χρειάστηκαν 25 τελικές, οι έντεκα στην εστία για να έρθουν αυτά τα δύο γκολ του Μαροκινού εκτελεστή. Χρειάστηκε ατελείωτη προσπάθεια μέχρι το τελευταίο λεπτό για να ισιώσει ένα παιχνίδι που στράβωσε απ’ την αρχή και στο 45’ έγινε… κόμπος στον λαιμό των γηπεδούχων με το γκολ του Γιαμπλόνσκι.

Αν ψάξουμε την απάντηση στο τι οδήγησε τελικά στην ανατροπή, αρκεί να ρίξουμε μία ματιά στο γήπεδο, την ώρα που ο διαιτητής Φωτιάς σφύριξε τη λήξη. Οι μισοί παίκτες του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο χορτάρι, εξουθενωμένοι, χωρίς δυνάμεις να περπατήσουν ως τα αποδυτήρια. Αυτό ήταν πιο μεγάλο κέρδος απ’ τους τρεις βαθμούς. Οτι όσοι αγωνίστηκαν τα έδωσαν όλα, στην κυριολεξία, για να κάνει η ομάδα το «4 στα 4».

Ναι, δεν έπαιξε σπουδαία μπάλα ο Ολυμπιακός. Κυρίαρχος ήταν απ’ το ξεκίνημα ως το τέλος, αλλά η τελική προσπάθεια σταματούσε συνήθως στο… πούλμαν του Ράσταβατς. Καμία μομφή για τον τρόπο που επέλεξε ο Αστέρας Τρίπολης. Ηξεραν ότι μόνο με πίεση κι απ’ τους έντεκα πίσω απ’ την μπάλα, θα μπορούσε να φρενάρει ο ρυθμός των «ερυθρολεύκων» κι αυτό έκαναν. Βρήκαν και το γκολ στη δεύτερη επίσκεψή τους στα καρέ του Πασχαλάκη κι ο βαθμός δυσκολίας πολλαπλασιάστηκε.

Αυτή η νέα έκδοση του Ολυμπιακού, ωστόσο, είναι πολύ σκληρή για να χάσει βαθμούς, έστω κι αν φλέρταρε ώρα με την γκέλα. Ο Βάσκος τεχνικός δεν δίστασε να αλλάξει και τον σχηματισμό, να μετατρέψει το 4-3-3 σε 4-4-2, απ’ το 57′, να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή και τελικά να δικαιωθεί, με τους παίκτες του να σφυροκοπούν διαρκώς και τελικά να σπάνε το σκληρό καρύδι απ’ την Τρίπολη.

Υ.Γ. Ας μας πει κάποιος τι έψαχναν στο VAR τρία λεπτά για να δουν το πέναλτι στον Ποντένσε κι άλλα τόσα για να μετρήσουν το δεύτερο γκολ του Ελ Καμπί. Καλά, ο Φωτιάς σιγά μην έβλεπε την ανατροπή του Πορτογάλου, που ήταν ο καταλύτης της ανατροπής, μιας και πέρα απ’ το κερδισμένο πέναλτι, έδωσε και την πάσα-κλειδί στον Ορτα για να σερβίρει το 2-1…