ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ: Πάρτι για Αγγλία, νίκες με μισό μηδέν για Αλβανία και Βουλγαρία

Με νίκη συνέχισε η Αγγλία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου σκορπίζοντας με 4-0 την Ανδόρα, με σόου Τζέσι Λίνγκαρντ που σκόραρε δύο τέρματα. Αλβανία και Βουλγαρία πήραν νίκη με 1-0 αμφότερες από Ουγγαρία και Λιθουανία αντίστοιχα, με γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το καλύτερο παιχνίδι διεξήχθη στο Ρέκιαβικ, με την Ισλανδία να γυρίζει από το 0-2 της Βόρειας Μακεδονίας και να παίρνει την ισοπαλία με 2-2.

Εύκολο βράδυ πέρασε η Αγγλία απέναντι στην αδύναμη Ανδόρα παίρνοντας τη νίκη με 4-0 και έκανε το 5/5 στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Τα γκολ για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πέτυχαν δις ο Τζέσι Λίνγκαρτ και ο Χάρι Κέιν με πέναλτι. Ισοπαλία με 2-2 σε τρελό ματς στο Ρέκιαβικ ανάμεσα σε Ισλανδία και Βόρεια Μακεδονία. Νίκες στο τέλος με 1-0 για Αλβανία και Βουλγαρία

Την πέμπτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε η Αγγλία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, αφού έκανε πάρτι απέναντι στην Ανδόρα. Ο παραγκωνισμένος Λίνγκαρντ ήταν αυτός που έλαμψε και σκόραρε δύο τέρματα. Ο ποδοσφαιριστής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ 18‘ με πλασέ στη γωνία από το σημείο του πέναλτι. Ο Χάρι Κέιν διπλασίασε τα τέρματα των τριών Λιονταριών με εκτέλεση από την άσπρη βούλα στο 72′, ενώ έξι λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 78′ ο Λίνγκαρντ έκανε το 3-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 85′ ο Μπουκαγιό Σακά.

Πολύ όμορφο παιχνίδι διεξήχθη στο Ρέκιαβικ ανάμεσα στην Ισλανδία και τη Βόρεια Μακεδονία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 12′ με τον Βελκόφσκι, με τον Αλιόσκι να κάνει το 0-2 στο 54ο λεπτό. Οι Ισλανδοί αντέδρασαν όμως και μείωσαν σε 2-1 με το γκολ του Μπιάρνασον στο 78′. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Γούντιονσεν στο 85‘.

Νίκες στο τέλος για Αλβανία και Βουλγαρία με 1-0, απέναντι σε Ουγγαρία και Λιθουανία αντίστοιχα. Η ομάδα του 75χρονου Εντουάρντο Ρέγια λυτρώθηκε στο 87′ με το γκολ του Μπρόγια και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του ομίλου πίσω μόνο από την πρωτοπόρο Αγγλία και άφησε τους Ούγγρους στην τέταρτη θέση.

Για την Βουλγαρία τη νίκη έδωσε Σότσεφ στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι η Ουαλία με πρωταγωνιστή τον Γκάρεθ Μπέιλ πήρε τη νίκη επί της Λευκορωσίας με 3-2.