Βόλος-ΟΦΗ 3-1: Νίκη-οξυγόνο με ανατροπή για την ομάδα του Βόλου!

Ο ΟΦΗ μπορεί να προηγήθηκε με τον Λάρσον, ωστόσο ο Βόλος έκανε την ανατροπή (3-1) και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στην μάχη που δίνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Το ματς είχε εξ αρχής ρυθμό και σε αυτό έπαιξε ρόλο και η διάθεση του Βόλου να παίξει ποδόσφαιρο και όχι να κλειστεί στο καβούκι του. Ο ΟΦΗ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι με το γκολ στο 13ο λεπτό από τον Λάρσον με ωραίο πλασαριστό σουτ με το «κακό» του πόδι, το αριστερό.

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και κόντρα στη ροή της αναμέτρησης ο Βόλος βρήκε το γκολ με μεγάλη δόση τύχης, στο 31ο λεπτό, όταν ο ντε Καμπς έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Βούρου και ξεγέλασε τον Μπάουμαν που δεν μπόρεσε να γλιτώσει την ομάδα του από το 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 40′ ο ΟΦΗ έχασε με τραυματισμό τον Νέιρα και στη θέση του πέρασε ο Χιμένεθ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα κι έχασε μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Μεγιάδο, ενώ ο Βόλος, πάλι από το… πουθενά, βρήκε το δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση φάουλ ο Σιέλης με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ομίλου έκανε το 2-1 και έφερε την ανατροπή του Βόλου με δύο γκολ σε δύο φάσεις!

Στο 70ο λεπτό ήρθε το τελειωτικό χτύπημα από τον Φακούνττο Μπερτόλιο που πέρασε σαν σταματημένο το Βούρο για το 3-1 που επί της «ουσίας» σκότωσε τον ΟΦΗ.

Η ομάδα του Δέλλα δεν ήταν τόσο κακή, τουλάχιστον δεν ήταν χειρότερη του Βόλου, αλλά πλήρωσε τα αμυντικά λάθη και υπέστη μία ήττα που πονάει και αν μη τι άλλο είναι πισωγύρισμα. Μία ήττα που ήρθε με ανατροπή για τον Βόλο που ισοφάρισε με τυχερό γκολ και στο δεύτερο μέρος έφτασε στο τρίποντο. Η ομάδα του Βόλου πήρε μία σπουδαία νίκη και μία βαθιά βαθμολογική ανάσα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβακς, Άλχο, Ασλανίδης, Σιέλης, Μύγας, Ντε Καμπς (65΄ Λούνα), Τσοκάνης, Τρουιγιέ (46΄ Μπερτόλιο), Κόμπα (90΄+4 Ολιβέρα), Ασεχνούν (82΄ Μωραΐτης), Γκαρσία.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Λουκάο, Βούρος, Αμπάντα, Μεγιάδο (73΄ Αποστολάκης), Γκλάζερ (67΄ Γκαγιέγος), Μπακού, Νέιρα (41΄ Χιμένεθ), Ριέρα (67΄ Μοσκέρα), Φελίπε Λουίζ (73΄ Ισέκα).