Youth League Ολυμπιακός-Λανς 4-2 πεν.: Μάγκες Πειραιώτες και ψυχάρες!
![](https://sportday.gr/images/2024/02/28/sportday_20240228170430_912760-960x640.jpg)
Ο Ολυμπιακός είναι στους “8” του Youth League! Σε ένα συγκλονιστικό ματς στο γήπεδο Καραϊσκάκη οι Πειραιώτες έκαναν το θρυλικό come back κι ο Τανούλης στη διαδικασία των πέναλτι έγραψε τη μεγάλη πρόκριση!
Η ομαδάρα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου συνεχίζει να τρελαίνει τηνΕυρώπη! Η Κ19 του Ολυμπιακού νίκησε τη Λανς στα πέναλτι με 4-2 και προκρίθηκε στους «8» του UEFA Youth League, με το ματς να ολοκληρώνεται 2-2 στην κανονική διάρκεια και τους Πειραιώτες να επιστρέφουν μετά το 0-2 της γαλλικής ομάδας.
Tο σκορ άνοιξε στο 19′ για τους φιλοξενούμενους με απευθείας φάουλ ο Αγιαντά Σισουμπά, ο Βέλγος σταρ της Λανς με τη μεγαλύτερη χρηματιστηριακή αξία, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε στο 52′ ο Φοφανά με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.
Οι πρωταθλητές Ελλάδας Νέων μείωσαν με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μπάμπης Κωστούλας στο 58′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με το Σταύρο Πνευμονίδη μετά από παιδαριώδες λάθος του Γάλλου τερματοφύλακα. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Γάλλοι αστόχησαν δύο φορές και ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-2, ευστοχώντας σε όλες τις εκτελέσεις με τους Μπακουλα, Μπ.Κωστούλα, Λιατσικούρα και Τανούλης.
Η διαδικασία πέναλτι:
Σισουμπά 0-1
Μπάκουλας 1-1
Γκανιού 1-2
Χ. Κωστούλας 2-2
Νιλιβιντί Έξω (2-2)
Λιατσικούρας 3-2
Μπερμόντ Έξω (3-2)
Τανούλης 4-2.
Ολυμπιακός (Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης (67’ Τανούλης), Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας, Λιατσικούρας, Αλαφάκης, Δαρβίρας (33’ Δάμα), Πνευμονίδης (80’ Λώλης) και Χ. Κωστούλας.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
- Παναθηναϊκός-Μπότεφ 2-1: Η γκάφα του Βιλένα «έσβησε» το πλεονέκτημα και το VAR τον έσωσε από το κάζο
- ΠΑΟΚ: Το deja vu της προετοιμασίας και η μαλλιασμένη γλώσσα του Λουτσέσκου
- Αγγελόπουλοι για Σλούκα: «Δηλώσεις εκτός λογικής - Πίστευα θα ζητήσει συγγνώμη»
- Ολυμπιακός Μεταγραφές: Πλησιάζει ο Βέλντε
- ΕΡΤ Παρίσι 2024: Η παραδοχή, οι δικαιολογίες και οι αυθαιρεσίες Χατζηγεωργίου που δεν σβήνουν!