Ατρόμητος-Λαμία 3-1: Επιστροφή στις νίκες με «χρυσό» Αντζιέλσκι για τους Περιστεριώτες

Ήταν παραγωγικός και σκληρός, σκόραρε νωρίς και έδωσε… μάχη με παίχτη λιγότερο ο Ατρόμητος, που κέρδισε τη Λαμία με 3-1, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα. Δύο γκολ ο «χρυσός» Αντζιέλσκι.

Είχε να κερδίσει στο πρωτάθλημα από τις 7 Ιανουαρίου, έπαιζε απέναντι σε μία αποδεδειγμένα εξαιρετική ομάδα, όμως τα κατάφερε ο Ατρόμητος, που σταμάτησε το αρνητικό σερί με 5 ήττες και 2 ισοπαλίες, έχοντας «χρυσό» σκόρερ τον Αντζιέλσκι, που σκόραρε δις.

Οι Περιστεριώτες πήραν προβάδισμα από… τα αποδυτήρια, με τον Κουέν να βγάζει τετ-α-τετ με κάθετη μπαλιά τον Γιουμπιτάνα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κοσέλεφ. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η Λαμία ανέβαινε ψηλότερα και στεκόταν στα πόδια της, χάνοντας μάλιστα εξαιρετική ευκαιρία με τον Τσιλούλη στο 19′.

Στο 26ο λεπτό, ο Μαρτίνεθ έκανε επίδειξη τεχνικής, πέρασε μερικούς αντιπάλους και πάσαρε πολύ όμορφα στο Σλίβκα, που άφησε πίσω τον Τσιντώτα και σκόραρε προ κενής εστίας για να κάνει το 1-1.

Στο 49′ η Λαμία έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα με τον Μαρτίνεθ, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Καρλίτος, που βρήκε δοκάρι.

Παρότι ο Ατρόμητος δεν είχε απειλήσει για περίπου 45 λεπτά, ο Αντζιέλσκι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και λίγο αργότερα (61′) σκόραρε, εκμεταλλευόμενος την άδεια εστία μετά από την εξαιρετική επέμβαση του Κοσέλεφ σε κεφαλιά του Βαλένσια.

Η ομάδα του Σάσα Ίλιτς πήγε να διπλασιάσει το προβάδισμά της στην επόμενη φάση με τον Βαλένσια, όμως ο επόπτης είχε άλλη άποψη και υπέδειξε ορθώς οφσάιντ. Στο 69′, οι γηπεδούχοι έχασαν τον Γιουμπιτάνα, ο οποίος αποβλήθηκε για πάτημα στον Άνταμ Τζανετόπουλο. Εννιά λεπτά αργότερα ο Κεσχρίντα σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ξανά.

Στο 81′, ο Αντζιέλσκι υποδέχθηκε την πάσα του Κουέν, πέρασε τον γκολκίπερ και σκόραρε για το 3-1, με το τέρμα να μετρά αυτή τη φορά, παρότι στην αρχή ο επόπτης έδειξε οφσάιντ.

Λίγο αργότερα ο Σλίβκα πήγε να μειώσει με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, όμως ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ στον Τζαβέλα, μέσω ελέγχου από το VAR.