Αντώνης Καρπετόπουλος: Ένα deja vu στο Αγρίνιο

Συμβαίνει σπάνια, αλλά αυτή την 25η εμβόλιμη αγωνιστική το είδαμε: οι τέσσερις πρωτοπόροι κέρδισαν όλοι, μολονότι μάλιστα εύκολο ματς στα χαρτιά είχε μόνο η ΑΕΚ που υποδέχτηκε τον ΠΑΣ. Γράφει στη SportDay ο Αντώνης Καρπετόπουλος.

Tο απόλυτο deja vu στο Αγρίνιο είναι το γκολ της ισοφάρισης του Ολυμπιακού, διότι είναι ίδιο με αυτό της ισοφάρισης του ΠΑΟΚ την περασμένη Κυριακή. Είναι αυτογκόλ του ίδιου παίκτη, του άτυχου Τορεχόν. Την Κυριακή προσπάθησε να κοντράρει την σέντρα-σουτ του Σάστρε. Χθες προσπάθησε να κάνει το ίδιο στην ίδια ακριβώς προσπάθεια (κι απ’ την ίδια ακριβώς θέση) του Ζέλσον Μαρτίνς – περίπου στο ίδιο λεπτό. Ως εξήγηση, υπενθυμίζω τον γνωστό νόμο της φυσικής που λέει ότι «οι ίδιες συνθήκες παράγουν το ίδιο αποτέλεσμα».

Και χθες και την Κυριακή ο Παναιτωλικός για να κρατήσει το αποτέλεσμα οπισθοχώρησε πολύ. Κι όταν μία ομάδα δεν κρατάει καθόλου μπάλα, μπορεί να συμβεί ακόμα και το απίθανο: να δεχτεί το ίδιο αυτογκόλ.

Ίδια

Κατά κάποιο τρόπο déjà vu ήταν όλο το ματς του Ολυμπιακού στο Αγρίνιο που ξαναέζησε πολλά απ’ αυτά που είχε περάσει κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Χρειάστηκαν πάλι παρεμβάσεις του Μεντιλίμπαρ στην αρχική ενδεκάδα, που αυτή τη φορά ήταν πιο θεαματικές διότι κι οι λύσεις ήταν λιγότερες. Την Κυριακή ο Μεντιλίμπαρ έφερε στο γήπεδο απ’ τον πάγκο της ομάδας τον Ελ Καμπί, τον Ποντένσε και τον Τσικίνιο. Αυτή τη φορά αυτοί αγωνίζονταν βασικοί, ενώ οι Φορτούνης, Ορτα, Κάρμο και Ροντινέι (εναντίον του Αστέρα Τρίπολης αγωνίστηκαν όλοι απ’ το πρώτο λεπτό) ήταν εκτός αποστολής.

Πολύ κοινό στοιχείο των δύο παιχνιδιών η έξοδος του Ιμπόρα, που χθες αντικαταστάθηκε από τον Εσε, που βοήθησε τον Ολυμπιακό να παίξει σωστά το 4-2-1-3, το οποίο ο Μεντιλίμπαρ ήθελε με τον Ποντένσε πίσω απ’ τον Ελ Καμπί και τους Καμπράλ και Μασούρα στο πλάι. Με το πέρασμα του Γιόβετιτς στη θέση ενός «σβηστού» Μασούρα και κυρίως τη χρησιμοποίηση του Ζέλσον Μαρτίνς αντί του -ακόμα έξω απ’ τα νερά του- Καμπράλ ο Ποντένσε πήγε στο πλάι και υπήρξε μία κάπως καλύτερη τακτοποίηση, που όμως δεν ήταν αυτή το μυστικό της ανατροπής: το μυστικό ήταν ότι ο Μαρτίνς πήγε στο ένας εναντίον ενός με τον Τορεχόν (κι όποιο άλλο), ο Εσε έδωσε τρεξίματα κι ο Παναιτωλικός κλείστηκε.

Μετά την ισοφάριση του Μαρτίνς, στο 79’, ο Ελ Καμπί κλέβοντας την μπάλα απ’ τον Μαλή έκανε το 1-2, αλλά τη νίκη του ο Ολυμπιακός τη χρωστά πολύ και στον Πασχαλάκη και μία επέμβασή του στις καθυστερήσεις σε σουτ-φάουλ του Σενγκέλια.

Νίκες

Λιγότερο περιπετειώδεις οι νίκες των άλλων τριών. Ο Αλμέιδα θέλησε να δει σε τι κατάσταση είναι ο Λιβάι Γκαρσία κι ο Σιμάνσκι, που επέστρεφαν από τραυματισμούς. Οταν ο Πολωνός έκανε το 1-0, μετά από στρώσιμο του Αμραμπατ, πιστέψαμε όλοι ότι θα δούμε τη συνηθισμένη νίκη της ΑΕΚ, που θα κλείσει το ημίχρονο με καθαρό προβάδισμα νίκης. Αλλά η ΑΕΚ ήταν προβλέψιμη, παίζοντας μόνο με τους Αμπραμπατ, Ελίασον, ο ΠΑΣ αναθάρρησε και με δύο ωραία γκολ του Σομποτσίνσκι και του Τζίμα προηγήθηκε.

Ομως ο Αλμέιδα έκανε γρήγορα τη διάγνωση στο ημίχρονο. Αφησε στον πάγκο τούς ανέτοιμους Γκαρσία και Σιμάνσκι κι έβαλε τους Γιόνσον και Πόνσε, αλλά και τους Μάνταλο και Λιούμπιτσιτς γρήγορα. Τρεις ωραίες εκτελέσεις στημένων φάσεων (μια απ’ τον Ελίασον και δύο απ’ τον Μάνταλο) έδωσαν στον Πόνσε την ευκαιρία να βάλει δύο γκολ και στον Λιούμπιτσιτς ένα. Και το 1-2 έγινε 4-2 σχεδόν άκοπα.

Ακοπα πέρασε κι ο ΠΑΟΚ απ’ τις Σέρρες, παρ’ όλο που βρήκε το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις – ο Πεταυράκης έδιωξε κάθε σκοτούρα απ’ τον Λουτσέσκου με ένα αυτογκόλ. Αλλά σκοτούρες υπήρξαν λίγες. Και διότι ο Κωνσταντέλιας άνοιξε το σκορ στη λήξη του ημιχρόνου (και ήταν ορεξάτος) και επειδή ο Πανσσεραϊκός τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες.

Δεν υπήρξαν χτυποκάρδια ούτε στη Λεωφόρο. Ο Μπακασέτας έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό στο 5’, καθώς ξαναβρήκε τον Μπερνάρντ, αυτόν με τον οποίο συνεργάζεται ευκολότερα. Κι ένα πέναλτι-γκολ του Ιωαννίδη στο 50’ έβαλε τέλος σε κάθε συζήτηση για το ματς: ο Αρης, με τον Μάντζιο να χρησιμοποιεί για ένα ημίχρονο τον Μορόν και για ένα τον Ανσαριφάντ, δεν πήρε τίποτα από κανέναν και ήταν κατώτερος των περιστάσεων.

Λαμία

Ο Βόλος κέρδισε με 3-1 τον ΟΦΗ, αλλά αν κάτι κρίθηκε χθες ήταν ότι στα πλέι οφ θα παίξει η Λαμία. Η οποία έχασε με 3-1 απ’ τον Ατρόμητο, αλλά επειδή ήταν χαλαρή. Η Κηφισιά, σταματώντας τον Αστέρα στην Τρίπολη με μια χορταστική ισοπαλία (3-3), τής έδωσε το εισιτήριο.

Μπράβο τους

Οι μικροί του Ολυμπιακού πήραν την πρόκριση για τους «8» του ευρωπαϊκού Υοuth League αποκλείοντας στα πέναλτι μετά την Ιντερ και τη Λανς. Η γαλλική ομάδα εμφανίστηκε με μία ενδεκάδα γεμάτη από παίκτες με τρομερή αθλητικότητα: ο Σισουμπά, που άνοιξε το σκορ κι ο Φοφανά θα μας απασχολήσουν τα επόμενα χρόνια. Ομως οι μικροί του Ολυμπιακού έδειξαν προσωπικότητα. Γύρισαν το σε βάρος τους 0-2 με ένα πέναλτι-γκολ, που κέρδισε κι εκτέλεσε ο Μπάμπης Κωστούλας και έφτασαν στην ισοπαλία χάρη στην πονηριά του Πνευμονίδη που εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα των Γάλλων. Στα πέναλτι ήταν καταπληκτικά ψύχραιμοι και μπράβο τους.

Χωρίς άγχος

Η επιστροφή της Ευρωλίγκας βρίσκει τον Παναθηναϊκό να δοκιμάζεται στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ. Η «βασίλισσα» είναι φέτος η μοναδική ομάδα, η οποία στο ΟΑΚΑ συνέτριψε τον Παναθηναϊκό δίνοντας εκείνο το βράδυ με ηγέτες τούς Καμπάτσο, Χεζόνια και Μούσα ένα πραγματικό ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ, απέναντι στο οποίο ο Παναθηναϊκός δεν είχε αντίδοτο. Κάπως έτσι είχε πάει στράφι η καταπληκτική εμφάνιση εκείνο το βράδυ τον Ναν, που είχε σκοράρει ένα πλήθος από πόντους σημαδεύοντας τον Ταβάρες και χτυπώντας τον με τρομερό θράσος σε κάθε ευκαιρία.

Από τότε πέρασαν πολλά. Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε πολύ στην άμυνα κι η Ρεάλ, που ξέφυγε απ’ όλους τους διώκτες της εδώ και πολλές αγωνιστικές, είχε εμφανώς κατεβάσει ταχύτητα μετατρέποντας σε ντέρμπι παιχνίδια με τη Βιλερμπάν (στη Γαλλία), την Μπασκόνια και την Μπαρτσελόνα (εκτός έδρας) αλλά και την Εφές στο γήπεδό της. Ωστόσο, όποιος διατυπώσει τη θεωρία ότι η Ρεάλ χαλάρωσε υπερβολικά και θα της είναι δύσκολο να ξαναβρεί τη σκληράδα της στα ματς που θα μετράνε, διαψεύδεται εντελώς απ’ τις εμφανίσεις της ομάδας του Ματέο στο Κύπελλο Ισπανίας. Τη στιγμή που χρειάστηκε η Ρεάλ πάτησε… γκάζι και πήρε τον τίτλο εύκολα.

Ο Παναθηναϊκός έρχεται από ένα ταραγμένο διάστημα. Εξακολουθεί να έχει παίκτες με τραυματισμούς – ο Βιλντόσα δεν ταξίδεψε στη Μαδρίτη. Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε τις προπονήσεις που έπρεπε τον τελευταίο καιρό διότι είχε πολλούς διεθνείς, αλλά κι επειδή ο Αταμάν είχε υποχρεώσεις με την εθνική Τουρκίας. Στα χαρτιά μοιάζει ότι δεν υπάρχει για τον Παναθηναϊκό καμία ελπίδα. Ωστόσο ποτέ δεν υπάρχει για τον Αταμάν αδιάφορο ματς. Ο Τούρκος δεν αποκλείω απόψε να δώσει πολύ χρόνο σε παίκτες που δεν αγωνίζονταν πολύ μέχρι τώρα. Οχι απαραίτητα για να κερδίσει το ματς, αλλά για να δει τι θα κάνουν αυτοί σε ένα ματς χωρίς άγχος.